Wieczorem spotkanie z rzymską diecezją.
Ojciec Święty przyjął na audiencji 7 biskupów z Tajwanu. Jest to ich pierwsza wizyta ad limina za tego pontyfikatu. Poprzednią odbyli przed 10 laty.
Atmosfera wizyty jest bardzo delikatna, ze względu na konflikt tego wyspiarskiego kraju z Chińską Republiką Ludową. Watykan jest w istocie jednym z niewielu państw, które utrzymują relacje dyplomatyczne z Tajwanem, nawet jeśli aktualnie papieskim przedstawicielem nie jest już tam nuncjusz, a chargé d’affaires.
Tym niemniej tajwański ambasador przy Stolicy Apostolskiej Matthew Lee zapewnia, że relacje dwustronne są bardzo dobre. „Podczas mych wizyt w Watykanie, w tym również podczas spotkania z Ojcem Świętym, często spotkałem się z uznaniem za klimat wolności i tolerancji religijnej, który charakteryzuje Tajwan” – powiedział Matthew Lee, podejmując przybyłych do Rzymu biskupów.
Na 20 mln mieszkańców, katolików jest na Tajwanie pół miliona. Są podzieleni na sześć diecezji. Odgrywają też ważną rolę na polu nauki i kultury. Do Kościoła katolickiego należy bowiem prestiżowy uniwersytet Fu Jen.
Natomiast dziś wieczorem o godz. 19 Papież uda się do Bazyliki św. Jana na Lateranie spotka się z przedstawicielami rzymskiej diecezji.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.