Debatę rozpocznie Sikorski, zakończy Komorowski

W niedzielnej debacie prawyborczej PO jako pierwszy zabierze głos Radosław Sikorski, zakończy ją Bronisław Komorowski. Kolejność wystąpień wylosowano w piątek. Losowanie przeprowadzili w Sejmie moderatorzy debaty - Joanna Mucha i Sławomir Nowak.

Losowanie przeprowadzili w Sejmie moderatorzy debaty - Joanna Mucha i Sławomir Nowak.

Sikorskiego podczas losowania reprezentował Jarosław Gowin, a Komorowskiego - Andrzej Halicki. Wylosowano też miejsca, na których zasiądą "kandydaci na kandydatów" - patrząc od strony widowni Sikorski usiądzie po lewej stronie Komorowskiego. "W tym momencie z panem posłem Halickim powinniśmy zmienić preferencje" - żartował Gowin.

Debata odbędzie się w bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, ma potrwać nieco ponad 50 minut, obaj kandydaci będą mieli tyle samo czasu na wypowiedzi: najpierw po pięć minut na słowo wstępne (zacznie Sikorski), potem siedem pytań do kandydatów (będą odpowiadać na zmianę, limit czasu na odpowiedź - dwie minuty).

Później Komorowski i Sikorski będą mieli po 3 minuty na swoją wypowiedź końcową. Jeśli któryś z kandydatów w trakcie serii pytań przekroczy 2-minutowy limit, skrócony zostanie czas przeznaczony na jego końcowe wystąpienie.

Nowak poinformował, że do tej pory przez stronę internetową Platformy spłynęło około 1300 pytań do kandydatów. Na debatę akredytowało się ponad 100 dziennikarzy. Debata odbędzie się bez udziału publiczności.

Premier Donald Tusk był z kolei pytywany podczas konferencji prasowej w Sejmie, dlaczego nie będzie obecny podczas niedzielnej debaty. "Nie chcę peszyć i krępować kandydatów" - żartował Tusk.

Jak podkreślił, założenie było takie, że debata jest "przede wszystkim dla tych, którzy będą ją oglądali, słuchali czy o niej czytali". Tusk mówił, że debata odbędzie się jedynie z udziałem mediów, bez publiczności, "by nie było wrażenia, że to jest widowisko, by to było możliwie gruntowne przepytanie obu kandydatów".

Premier dodał, że gdyby był jedynym, poza dziennikarzami, obserwatorem debaty "dziwnie by wyglądał". "Uznaliśmy, że skoncentrujemy cały wysiłek na tym, aby to była debata przed najszerszą publicznością, którą organizują media" - powiedział Tusk.

Prawybory, które mają wyłonić kandydata PO na prezydenta, są na finiszu: zakończyło się już głosowanie korespondencyjne; od piątku ruszyło głosowanie przez internet. W prawyborach mogą brać udział wyłącznie członkowie Platformy zarejestrowani do połowy lutego tego roku (czyli do ogłoszenia decyzji o przeprowadzeniu prawyborów). Jest ich około 46 tysięcy.

Wyniki głosowania zostaną ogłoszone na posiedzeniu Rady Krajowej Platformy 27 marca.

Według marcowego sondażu CBOS 45 proc. Polaków uważa, że kandydatem PO w wyborach prezydenckich powinien być marszałek Sejmu Bronisław Komorowski; 28 proc. woli szefa MSZ Radosława Sikorskiego.(PAP)

laz/ ajg/ ura/ bk/

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DEBATA, PARTIE, PO, WYBORY

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
12°C Środa
noc
9°C Środa
rano
15°C Środa
dzień
16°C Środa
wieczór
wiecej »