Polska Agencja Prasowa ustanowiła Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego dla najbardziej rzetelnych, obiektywnych i poprawnych warsztatowo informacji - zarówno tekstów, jak i relacji radiowych oraz telewizyjnych - ogłoszono w poniedziałek na konferencji prasowej.
Polska Agencja Prasowa ustanowiła Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, aby promować wartości bliskie i Agencji, i patronowi wyróżnienia: obiektywizm, rzetelność oraz dociekliwość. Ryszard Kapuściński, który 14 lat przepracował w PAP, był pierwszym dziennikarzem, którego twórczość trafiła do noblowskich rankingów, wyżej jednak od doktoratów honoris causa i nagród literackich cenił sobie skromny tytuł reportera. Kapuściński uważał, że dziennikarstwo jest misją i powołaniem, a informacja ma w sobie niekiedy moc zmieniania świata. PAP chce nagradzać autorów tekstów informacyjnych, ale też dziennikarzy radiowych i telewizyjnych.
"To nagroda, dzięki której chcemy docenić ciężką pracę dziennikarzy informacyjnych (...), którzy czasem przez wiele lat są, tak naprawdę, niewidoczni" - mówiła podczas poniedziałkowej uroczystości Ada Kostrz-Kostecka, przewodnicząca kapituły nagrody, członek zarządu PAP.
Członek kapituły prof. Jan Miodek podkreślił, że do patrona nagrody, Ryszarda Kapuścińskiego, "w pełni odnoszą się piękne słowa Jana Andrzeja Kłoczowskiego: +mądry jest ten, kto posiada słowo i obdarowuje nim drugiego w chwili słabości+".
"Myślę, że praca Ryszarda Kapuścińskiego (...) była całe życie pracą nad słowem, że on nas całe swoje zawodowe życie tym słowem, mądrym słowem obdarowywał. (...) Ten dar operowania słowem spełniał się w najważniejszym imperatywie stylistycznym, jakim jest zawarcie maksimum treści w minimalnej liczbie słów" - mówił prof. Miodek.
Wśród kryteriów, wedle których oceniane będą zgłoszone do Nagrody relacje, ważne miejsce zajmuje rzetelność rozumiana jako umiejętność oddzielania informacji od opinii i komentarzy, tak by czytelnik, radiosłuchacz, telewidz mógł bez trudu rozpoznać, co jest faktem, a co interpretacją i oceną oraz - w przypadku tematów kontrowersyjnych - mógł zapoznać się ze wszystkimi stanowiskami, przedstawionymi w sposób bezstronny.
Oceniana będzie także wartość informacyjna relacji - podanie w sposób komunikatywny informacji opartych na wiarygodnych i sprawdzonych źródłach, ale też ujęcie w szerszym kontekście przedstawianych faktów. Innym kryterium oceny mają być walory warsztatowe: jakość stylu i języka bądź warsztatu filmowego czy radiowego, czytelność sformułowań, logika wywodu oraz zwięzłość, bez pomijania istotnych dla tematu okoliczności.
Nagroda przyznawana będzie co roku. Kandydatury do pierwszej edycji można zgłaszać do 14 stycznia 2011 roku, a pierwszych laureatów poznamy w marcu przyszłego roku. Na każdego z laureatów czeka 20 tys. zł ufundowanych przez sponsora - firmę Samsung.
"Wybrałem pracę dla agencji prasowej z pewnych szczególnych przyczyn, ze względu na możliwość wyjazdu. Pod każdym innym względem praca dziennikarzy agencyjnych to czyste niewolnictwo. Żaden z dziennikarzy z prasy czy telewizji nie wie, jaka to męka pisać dla agencji. Któregoś dnia napiszę o tych anonimowych kronikarzach, ofiarach informacji, pracujących dzień i noc w najgorszych warunkach" - wspominał Kapuściński. Nie zdążył szerzej o nich napisać.
Polska Agencja Prasowa ustanawiając Nagrodę jego imienia, chce uhonorować twórców codziennych informacji. Uroczyste ogłoszenie nagrody odbyło się 22 marca w siedzibie Agencji.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.