Ogłoszony 20 marca w Watykanie list pasterski Benedykta XVI oznacza się niezwykłą jasnością i w pełni odnosi się do Kościoła Austrii. W ten sposób skomentował papieski dokument przewodniczący austriackiego episkopatu, kard. Christoph Schönborn.
W rozmowie z dziennikarzami głównych austriackich mediów metropolita Wiednia zwrócił uwagę, że Ojciec Święty nie używa języka dyplomatycznego, lecz prostego i zrozumiałego dla wszystkich. Kard. Schönborn zwrócił też uwagę na ważny – jego zdaniem - passus dotyczący spotkania z ofiarami nadużyć seksualnych. Benedykt XVI przypomina, że od czasu wyboru na Stolice Piotrową wielokrotnie spotykał się z ofiarami (m.in. w 2008 roku w USA i w Australii) oraz deklaruje, że jest gotów czynić to również w przyszłości”.
Metropolita Wiednia zwrócił też uwagę, na słowa Benedykta XVI w których Ojciec Święty stwierdza, że „aby zaleczyć tę głęboką ranę Kościół musi otwarcie przyznać się do tego ciężkiego grzechu przed Bogiem i przed ludźmi”. Takie wyznanie, któremu towarzyszyć powinna prawdziwa skrucha „musi wzmóc wspólne wysiłki zmierzające do ochrony dzieci przed kolejnymi zbrodniami tego typu. W związku z tym kard. Schönborn zapowiedział, że 31 marca, w Wielka Środę, w katedrze św. Szczepana w Wiedniu zostanie odprawione specjalne nabożeństwo pokutne.
List papieża nawiązuje także do rozczarowań i oburzenia wielu księży oraz zaangażowanych katolików świeckich, podkreślając potrzebę zbadania przyczyn molestowania seksualnego i przemocy wobec dzieci oraz młodzieży. W związku z tym kard. Schönborn pokłada wielką nadzieję w „okrągłym stole”, do udziału w którym zaprosiły minister sprawiedliwości Claudia Bandion-Ortner i minister ds. rodziny Christine Marek.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.