Reklama

"Wujek-Śląsk": Komisja zakończyła prace

Działająca od ponad pół roku komisja wyjaśniająca okoliczności wrześniowej katastrofy w kopalni "Wujek-Śląsk" przyjęła w poniedziałek tekst sprawozdania końcowego i zakończyła prace. Opinia publiczna pozna raport komisji 30 marca.

Reklama

18 września w wyniku zapłonu i wybuchu metanu w rudzkiej kopalni zginęło 20 górników, a ponad 30 zostało rannych. Komisja już wcześniej, na podstawie wielu analiz i opinii ekspertów, ustaliła, że do tragedii przyczyniły się zaniedbania - urządzenia elektryczne były niesprawne, a wentylacja niewystarczająca.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach Jolanta Talarczyk, ostatnie posiedzenia komisji nie przyniosły już istotnych zmian dotyczących oceny przyczyn katastrofy - komisja potwierdziła ustalenia ekspertów dokonane już w pierwszych dniach po wypadku.

"Nie byłoby tragedii, gdyby wszystkie urządzenia elektryczne były sprawne, a metan nie gromadził się w chodnikach przyścianowych. Wentylacja okazała się niewystarczająca do zmieniającej się sytuacji w zakresie zagrożenia metanowego, a stan niektórych kabli był fatalny" - powiedziała rzeczniczka.

Mimo wielu ekspertyz i analiz eksperci nie wskazali jednoznacznie urządzenia, które zainicjowało zapłonu metanu. Wiele wskazuje na to, że mógł to być jeden z kabli.

W pracach 21-osobowej komisji uczestniczyli eksperci z jednostek naukowych i badawczych, a także przedstawiciele prokuratury, Państwowej Inspekcji Pracy, central górniczych związków zawodowych, Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego i Najwyższej Izby Kontroli. Komisja spotkała się w sumie na dziewięciu posiedzeniach. Jej członkowie mogą jeszcze składać wnioski odrębne do końcowego sprawozdania.

Żeby nie dochodziło do podobnych katastrof w przyszłości, komisja sformułowała wnioski, które skierowano do spółek węglowych, jednostek ratownictwa górniczego oraz instytucji naukowo-badawczych. Wskazano również na potrzebę zmiany niektórych przepisów.

"Uznano m.in. za konieczne opracowanie nowych zasad techniczno-eksploatacyjnych dla ścian metanowych. Natomiast modyfikacje prawa geologiczno-górniczego powinny zawierać regulacje m.in. w sprawie kar dyscyplinarnych wobec pracowników zakładów górniczych" - powiedziała Talarczyk.

Na podstawie wniosków komisji dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach przygotuje orzeczenie w sprawie ukarania osób odpowiedzialnych za stwierdzone nieprawidłowości. Będzie ono przygotowane w ciągu kilku tygodni. Jak dotąd nie podano, ile osób poniesie konsekwencje.

Nadzór górniczy może ukarać winnych mandatem, odsunąć od wykonywania czynności w ruchu zakładu górniczego (maksymalnie na dwa lata) i skierować wniosek o ukarania przez sąd. Niezależnie od ustaleń komisji prowadzone jest postępowanie prokuratorskie, które może skończyć się postawieniem zarzutów w sprawie karnej.

W ramach postępowania nadzoru górniczego przesłuchano 154 świadków. Przeprowadzono ekspertyzy 58 urządzeń. Już wcześniej komisja ustaliła m.in., że w kopalni złamano procedury dotyczące przebywania w strefach szczególnego zagrożenia. Dziewięciu górników poniosło śmierć w miejscach, gdzie w ogóle nie powinno ich być.

Obecnie ściana, gdzie doszło do katastrofy, jest odizolowana od pozostałych wyrobisk specjalnymi tamami. Druga ściana, w pobliżu, może działać po spełnieniu zaostrzonych warunków bezpieczeństwa.

Do zapalenia i wybuchu metanu w kopalni doszło 18 września ubiegłego roku 1050 metrów pod ziemią. W dniu wypadku zginęło 12 górników, ośmiu kolejnych zmarło w następnych dniach w szpitalach. Ranne zostały 34 osoby - 25 ciężko, dziewięć lekko. Ostatni poszkodowani opuścili Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich w listopadzie ub. roku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Niedziela
rano
6°C Niedziela
dzień
7°C Niedziela
wieczór
6°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama