Wokół Monterrey trzeciego, co do wielkości miasta w Meksyku, rozpoczęła się poniedziałek wielka akcja sił bezpieczeństwa przeciw kartelom narkotykowym - poinformował gubernator stanu Nuevo Leon, Rodrigo Medina.
Pod koniec ubiegłego tygodnia "żołnierze" gangów narkotykowych zorganizowali blokadę ponad 30 głównych dróg wokół Monterrey, które jest stolicą stanu Nuevo Leon (północny-wschód). Gangsterzy posłużyli się prywatnymi samochodami, których właścicielom zagrozili użyciem broni. W strzelaninie, która się wywiązała podczas blokady, zginęło dwóch studentów.
"Na pozycjach kluczowych rozmieściliśmy siły (policyjne), z powietrza mamy wsparcie co najmniej ośmiu śmigłowców" - powiedział dziennikarzom Medina. Poinformował również, że 81 policjantów, podejrzewanych o współpracę z kartelami narkotykowymi zostało zawieszonych.
Od czwartku w starciach policji z gangsterami w graniczącym z USA Nuevo Leon zginęło co najmniej 30 osób. Wśród zabitych jest dwóch studentów politechniki w Monterrey.
Według meksykańskich władz za blokadę okolic Monterrey odpowiada kartel Zetas, który usiłował zapowiedz rozmieszczeniu oddziałów policji na tym terenie. Zetas walczy tam o strefę wpływów z kartelem Golf.
Wojna pomiędzy gangami konkurującymi o trasy przerzutu narkotyków do USA pochłonęła w ciągu ostatnich trzech lat ponad 15 tys. ofiar, mimo że do walki z kartelami narkotykowymi prezydent Meksyku, Felipe Calderon wysłał 50 tys. żołnierzy i policjantów.
Amerykańska Sekretarz Stanu Hillary Clinton złoży we wtorek wizytę w Meksyku, by rozmawiać o "wspólnej odpowiedzialności" obu krajów za walkę z handlem narkotykami - informuje agencja AFP.
W ubiegłym tygodniu w Ciudad Juarez, na granicy z USA zastrzelona została pracowniczka amerykańskiego konsulatu; zginął również jej mąż oraz mąż innej współpracownicy konsulatu. Biały Dom oddelegował do walki z przemytnikami narkotyków agentów FBI.
Szefowa amerykańskiej dyplomacji będzie rozmawiać z władzami Meksyku na temat programu "Inicjatywa Merida" przyjętego w 2008 r. przez Kongres USA, na mocy którego Stany Zjednoczone na walkę a narkobiznesem przeznaczą w ciągu najbliższych trzech lat 1,6 mld dolarów. Do Meksyku trafi 1,4 mld dolarów, a reszta tej sumy przyznana będzie krajom Ameryki Środkowej.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.