Abp Głódź: trzeba pamiętać, że jesteśmy przedmurzem chrześcijaństwa

Metropolita gdański wygłosił homilię przy okazji uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

"I niech wciąż pozostanie Gdańsk i ojczyzna nasza bastionem wiary i ziemią nadziei, ziemią Chrystusa i jego matki. I niech wciąż będzie ziemią błogosławieństw, skąd powiał wiatr ducha" - zaapelował hierarcha.

Abp mówił, że dziś można "odnieść wrażenie odbierając przekaz medialny, że ojczyzna nasza jakby cierpi na niedosyt dobra".

"Gdy wracają nasi rodacy z Afryki, Madagaskaru, z krajów azjatyckich, Syrii, Libanu, Indii dokonują porównań i mówią: +jak piękna jest Polska, jak piękna jest ojczyzna nasza+ od Bałtyku po gór szczyty. A jednak odnosimy często wrażenie, że cierpi na niedosyt dobra. Gdzie? Szczególnie w życiu publicznym, społecznym i obywatelskim. Więcej: przeradza się nieraz w jakieś swoiste znerwicowanie, jakiś hałas, targowisko zwady, zarzutów i wzajemnych oskarżeń. Jakbyśmy jeszcze nie wyrośli z tej walki, której mieliśmy dość przez 50 lat" - mówił metropolita.

Zwrócił uwagę, że "zamiast szlachetnego sporu, te spory zamieniają się w takie wilcze kąsanie". "W miejsce argumentów i racji, jednostronne argumenty negacji. A negacja nic dobrego zrodzić nie może. Negacja rodzi negację. Zamiast radości sukcesu, który przynosi dobro narodowi, to dotykamy jakiejś satysfakcji z niepowodzeń, nawet radości, że coś się nie wiedzie. I nawet działanie przeciw dobru. I można mnożyć te przeciwieństwa, ale nie pora i nie czas ku temu" - zaznaczył.

"Można ukazywać jątrzące rany na tkance polskiego życia i można dociekać przyczyn takiego stanu rzeczy. Ale trzeba nam, bracia i siostry, spoglądać w serce ojczyzny, przedrzeć się przez tę skorupę swoistą znikczemnienia, duchowej małości, regresu wartości, a dojrzeć rzeczywistość i rzeczywisty obraz. Rzeczywistość taką, która nie jest manipulowana i kreowana, przystrzygana na różne okazje, a niekiedy lukrowana. Ileż można odnaleźć znaków dobra, odpowiedzialności, szacunku, trwały nurt miłości do naszej polskiej ojczyzny, do tego wielkiego wiana przeszłości, otrzymanego od ojców" - podkreślił abp Głódź.

Tegoroczne uroczystości Bożego Ciała w Gdańsku rozpoczęła msza św. w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Po nabożeństwie tradycyjna procesja przeszła ulicami Starego Miasta do Bazyliki św. Brygidy, gdzie na placu przy ostatnim ołtarzu abp Głódź wygłosił homilię. W uroczystości uczestniczyły m.in. Cappella Gedanensis oraz Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Teoretyk
  31.05.2018 17:07
  Problem w tym , iż jako Naród jesteśmy totalnie ogłupieni i ogłupiani coraz bardziej przez media i szkolnictwo. Większość ludzi (prawie wszyscy prawdę powiedziawszy) patrząc na ten gorszący, jątrzący polityczny teatr marionetek PiS , PO etc, nie rozumie co się naprawdę dzieje na świecie i o co chodzi. Ale czuje że coś jest nie tak i że oszukują. I „szemrze” mówiąc starym językiem biblijnym Wójka Jakuba Rozumiem iż Kościół nie bardzo wie jak się zachować w tej sytuacji (o grozie i beznadziejnośći sytuacji świadczy desperacka decyzja Benedykta XVI ), Czujemy już na karku groźne irlandzkie memento. To ostatni bastion chrześcijaństwa przed nami! Oto padł!!! MY BĘDZIEMY NASTĘPNI W KOLEJCE!!! Czy zagłaskiwać groże sytuacji tak jak to zda się robi Jego Eminencja czy też bić w dzwony i szańce szykować?
  Czy istnieje jakiś sposób na obudzenie ducha chrześcijańskiego czy trzeba czekać NA COŚ zewnętrznego jak zdaje się sugerować postawa Ojca Świętego Benedykta XVI?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  5°C Czwartek
  noc
  3°C Czwartek
  rano
  4°C Czwartek
  dzień
  5°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »