Ochrona stworzenia jest obowiązkiem

Papież na ekologiczne sympozjum w Atenach.

Franciszek zauważył, że chrześcijanie mają nie tylko walczyć z kryzysem ekologicznym, ale także poszukiwać jego duchowych przyczyn. Przypomniał swą wizytę u migrantów na Lesbos, nad morzem, które dla wielu stało się cmentarzem.

Ochrona stworzenia jest obowiązkiem i wyzwaniem dla wszystkich ludzi dobrej woli. Dla chrześcijan stanowi ona ponadto wezwanie do odkrycia duchowych przyczyn kryzysu ekologicznego, jak również do współpracy, by w sposób jednoznaczny na to odpowiedzieć – czytamy w papieskim przesłaniu na sympozjum ekologiczne o Morzu Śródziemnym, zorganizowane w Atenach przez prawosławnego patriarchę Konstantynopola. Kościół katolicki reprezentują na nim kardynałowie Onaiyekan z Nigerii i Turkson z Watykanu.

Franciszek przypomina o wspólnym ustanowieniu Światowego Dnia Modlitw w intencji Stworzenia. Jest to, jak zauważa, krok w dobrym kierunku. Pokazuje bowiem wspólną troskę i zaangażowanie w rozwiązanie tego delikatnego problemu.

Ojciec Święty przypomina też swą wizytę u uchodźców na wyspie Lesbos w kwietniu 2016 r. Towarzyszyli mu patriarcha Bartłomiej i arcybiskup Hieronim II, zwierzchnik prawosławia w Grecji. „Zafascynowany scenerią błękitnego nieba i morza – napisał Franciszek – pomyślałem wówczas, że to tak piękne morze stało się cmentarzem dla mężczyzn, kobiet i dzieci, którzy w większości uciekali jedynie przed nieludzkimi warunkami życia w swej ojczyźnie”. Papież z uznaniem wspomina wspaniałomyślność narodu greckiego, bogatego w wartości ludzkie i chrześcijańskie, który sam doświadczając skutków kryzysu gospodarczego, udziela wsparcia migrantom.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  20°C Sobota
  wieczór
  16°C Niedziela
  noc
  10°C Niedziela
  rano
  16°C Niedziela
  dzień
  wiecej »