Prymas o prewencji przestępstw na tle seksualnym

Abp Wojciech Polak zaapelował na 379. zebraniu plenarnym KEP w Janowie Podlaskim, aby każda polska diecezja i zgromadzenie zakonne opracowały szczegółowy dokument określający zasady profilaktyki w zakresie ochrony dzieci i młodzieży przed przestępstwami wykorzystywania na tle seksualnym.

Prymas, stojący na czele Komisji ds. Duchowieństwa, poinformował, że „kontekstem, w którym podejmujemy ten temat jest kontekst ogólnokościelny, czyli zatroskanie Ojca Świętego o Kościół w Chile, a także kontekst polski wiążący się z zaplanowaną na jesień br. kampanią mającą oskarżyć Kościół za zaniedbania w tym zakresie, m. in. poprzez emisję filmu Wojciecha Smarzowskiego”.

Abp Polak mówił najpierw o pracach związanych z prewencją przestępstw przeciwko 6. przykazaniu Dekalogu, jakie już od lat podejmuje Kościół w Polsce. „Pokazałem w jakim punkcie jesteśmy. Ukazałem wszystkie działania Konferencji Episkopatu, poczynając od Wytycznych i specjalistycznych aneksów do nich, jakie zostały przyjęte, poprzez liczne szkolenia i inne działania jakie zostały już zrealizowane” – powiedział KAI abp Polak.

W ramach kolejnych działań jakie trzeba podjąć, Prymas wskazał na potrzebę przyjęcia dokumentów określających zasady profilaktyki w zakresie ochrony dzieci i młodzieży przed przestępstwami wykorzystywania na tle seksualnym, które powinny być przyjęte przez każdą diecezję i zgromadzenie zakonne. A także przez inne instytucje katolickie pracujące z młodzieżą: szkoły i placówki wychowawcze.

Wskazywał też pozytywne przykłady diecezji, które już opracowały takie dokumenty: rzeszowska, tarnowska, warszawsko-praska. Są one adaptacją do warunków lokalnych dokumentu o prewencji dzieci i młodzieży Konferencji Episkopatu Polski.

– Chodzi o to, abyśmy mieli taką sytuację, że kiedy przyjmujemy do pracy np. osobę świecką, to powinna być ona odpowiednio przeszkolona w tym zakresie i mieć świadomość, że Kościół czuwa nad kwestią ochrony dzieci i młodzieży przed przestępstwami na tym tle – podkreślił Prymas.

Abp Polak zaproponował również kontynuację corocznych obchodów Dnia Modlitwy i Pokuty za ofiary pedofilii w Kościele, w Wielkim Poście. Zaproponował też, aby na jedno z zebrań plenarnych Episkopatu Polski zaprosić kogoś z Kongregacji Nauki Wiary zajmującego się tymi sprawami np. abp. Charlesa Sciclunę, będącego jednym z najwybitniejszych kościelnych ekspertów w sprawie ścigania przestępstw pedofilii wśród duchownych i ochrony dzieci i młodzieży przed przestępstwami z ich strony.

Prymas Polak podkreślił również, że Kościół w Polsce nie tylko „oczyszcza się we własnych szeregach, ale w ramach swej misji społecznej może w tej dziedzinie służyć inspiracją wobec innych środowisk oraz instytucji wychowawczych”.

Wczoraj biskupi przedłużyli mandat na kolejną 5-letnią kadencję ks. Adamowi Żakowi SJ, który jest ogólnopolskim koordynatorem ds. ochrony dzieci i młodzieży z ramienia Konferencji Episkopatu Polski. Prowadzi on Centrum Ochrony Dzieci w Krakowie oraz bardzo szeroko zakrojoną działalność edukacyjną i szkoleniową w tym zakresie.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  24 25 26 27 28 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  12°C Poniedziałek
  noc
  9°C Poniedziałek
  rano
  9°C Poniedziałek
  dzień
  9°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »