Film fabularny "Mistyfikacja" poświęcony Witkacemu - z Jerzym Stuhrem, Ewą Błaszczyk i Maciejem Stuhrem w obsadzie, a także amerykański thriller "Wyspa tajemnic" w reżyserii Martina Scorsese, z Leonardo Di Caprio w roli głównej, trafiły do naszych kin.
"Mistyfikacja nie jest filmem o Witkacym, lecz o tęsknocie za Witkacym, o odczuwanej przez innych potrzebie istnienia Witkacego" - tłumaczy Koprowicz. "Z obu stron - ze strony Czesławy i Łazowskiego - jest silna wiara w to, że Witkacy nadal istnieje. Czesława, ogarnięta szaleństwem uczuć do ukochanego, robi wszystko, by Witkacego +utrzymywać przy życiu+, ponieważ ona nie może bez niego żyć. Łazowski ma inne powody, by wierzyć, że Witkacy wciąż żyje" - powiedział reżyser.
"Witkacy miał w sobie przedziwną charyzmę. Musiało emanować z niego coś niezwykłego. Znacznie wyprzedzał swój czas, był szalony, egocentryczny. Myślę, że życie z nim było trudne, jednak bardzo ekscytujące, gorące, żywe" - podkreśliła w rozmowie z PAP Ewa Błaszczyk, która dla roli w tym filmie poddała się dość skomplikowanej charakteryzacji, m.in. ogoliła głowę.
W obsadzie "Mistyfikacji" są też m.in.: Ewa Dałkowska (w roli żony Witkacego - Jadwigi Witkiewicz), Andrzej Chyra, Mariusz Benoit, Karolina Gruszka (jako jedna z kochanek Witkiewicza), Olgierd Łukaszewicz, Wojciech Pszoniak, Ewa Kasprzyk i Krzysztof Stroiński. Koprowicz podczas prac nad "Mistyfikacją" przeprowadził wiele rozmów z Maciejem Witkiewiczem, stryjecznym wnukiem artysty - jako reprezentantem rodziny Witkacego.
Stanisław Ignacy Witkiewicz zwany Witkacym (1885-1939) - wybitny pisarz, dramaturg, malarz, fotograf i filozof - 18 września 1939 r., dzień po wkroczeniu Armii Czerwonej na tereny Polski, popełnił samobójstwo w Jeziorach na Polesiu. Towarzyszyła mu Czesława Oknińska, która próbowała odebrać sobie życie wraz z ukochanym, jednak ją odratowano. Oknińska nie widziała momentu samobójstwa Witkacego - ponieważ podczas własnej próby samobójczej straciła przytomność, nie widziała też zwłok artysty. Po wojnie Oknińska pracowała w Instytucie Wydawniczym PAX. Zmarła w 1975 r.
W 1988 r. do Zakopanego sprowadzono szczątki - jak ogłoszono - Witkacego, które pochowano w grobie na cmentarzu na Pęksowym Brzyzku podczas uroczystego pogrzebu. Po kilku latach, w 1994 r., okazało się jednak, że popełniono błąd i z Jezior - wsi na Ukrainie - sprowadzono do Polski szczątki młodej, niezidentyfikowanej ukraińskiej kobiety, a nie Witkiewicza. Dlatego grób Witkacego na Pęksowym Brzyzku uważany jest jedynie za symboliczny.
***
W piątek na polskie ekrany trafi również amerykańska komedia romantyczna "Wszystko o Stevenie" (reż. Phil Traill). Odtwórczyni głównej roli, Sandra Bullock, wcieliła się w ekscentryczną kobietę o imieniu Mary, która dochodzi do wniosku, że kamerzysta jednej ze stacji telewizyjnych - Steve - jest miłością jej życia. Bohaterka rusza za nim w pościg po całych Stanach Zjednoczonych. Tymczasem Steve uznaje ją za wariatkę mającą skłonności do prześladowania innych.
Bullock za rolę w tym filmie otrzymała Złotą Malinę 2010 dla najgorszej aktorki, czyli filmowego "anty-Oscara". Ponadto komedia "Wszystko o Stevenie" była nominowana do Złotej Maliny 2010 w kategoriach: najgorszy film, reżyseria i scenariusz.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.