Film fabularny "Mistyfikacja" poświęcony Witkacemu - z Jerzym Stuhrem, Ewą Błaszczyk i Maciejem Stuhrem w obsadzie, a także amerykański thriller "Wyspa tajemnic" w reżyserii Martina Scorsese, z Leonardo Di Caprio w roli głównej, trafiły do naszych kin.
Akcja thrillera "Wyspa tajemnic" w reżyserii Martina Scorsese rozgrywa się w połowie lat 50. na małej wyspie w pobliżu Bostonu. Z działającego tam szpitala dla psychicznie chorych przestępców znika w tajemniczy sposób jedna z pacjentek.
Śledztwo w tej sprawie rozpoczyna szeryf Teddy Daniels (Leonardo Di Caprio). Okazuje się, że kobieta zniknęła z pokoju, który był zamknięty, a w oknach miał kraty. Pozostała po niej tylko zaszyfrowana wiadomość... W "Wyspie tajemnic", obok Di Caprio, wystąpili m.in.: Mark Ruffalo, Ben Kingsley i Max von Sydow. Film zrealizowano na podstawie powieści amerykańskiego pisarza Dennisa Lehane'a pt. "Shutter Island" z 2003 r. (w Polsce książka ukazała się pod tytułem "Wyspa skazańców").
***
Stanisław Ignacy Witkiewicz upozorował swoje samobójstwo w 1939 r. i żył jeszcze przez długi czas po wojnie, aż do końca lat 60 - w taką wersję wydarzeń wierzą bohaterowie "Mistyfikacji", którą wyreżyserował Jacek Koprowicz. Witkacego gra Jerzy Stuhr, jego ukochaną Czesławę Oknińską - Ewa Błaszczyk, a młodego funkcjonariusza SB, który stara się zgłębić tajemnicę autora "Szewców" - Maciej Stuhr.
Akcja rozgrywa się rok po wydarzeniach Marca'68. Łazowski, były student filologii, wydalony z uczelni za udział w manifestacjach studenckich, zostaje zwerbowany do współpracy z SB. Na studiach Łazowski pisał pracę magisterską o kobietach w życiu Witkacego. Jako esbek, usiłuje wykorzystać wiedzę o artyście w swoich śledczych działaniach. Dla SB schwytanie Witkacego - w ocenie służb: wroga komunistycznego ustroju - byłoby wielkim sukcesem.
Śledztwo Łazowskiego - powoli zamieniające się w obsesję - rozpoczyna się w Zakopanem. Tam były student spotyka kobietę, która była niegdyś kochanką Witkacego. Zuza pokazuje Łazowskiemu kartki pocztowe podpisane przez Witkacego. Zdaniem Łazowskiego, wynika z nich, że artysta wcale nie umarł i że jest więziony przez inną spośród swoich kobiet, Czesławę Oknińską.
Reżyser zaznaczył, że "Mistyfikacji" nie należy traktować jako filmowej biografii Witkacego. "Nie zamierzałem realizować filmu biograficznego" - powiedział PAP Jacek Koprowicz, który wyreżyserował "Mistyfikację" według własnego scenariusza.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.