Film fabularny "Mistyfikacja" poświęcony Witkacemu - z Jerzym Stuhrem, Ewą Błaszczyk i Maciejem Stuhrem w obsadzie, a także amerykański thriller "Wyspa tajemnic" w reżyserii Martina Scorsese, z Leonardo Di Caprio w roli głównej, trafiły do naszych kin.
Akcja thrillera "Wyspa tajemnic" w reżyserii Martina Scorsese rozgrywa się w połowie lat 50. na małej wyspie w pobliżu Bostonu. Z działającego tam szpitala dla psychicznie chorych przestępców znika w tajemniczy sposób jedna z pacjentek.
Śledztwo w tej sprawie rozpoczyna szeryf Teddy Daniels (Leonardo Di Caprio). Okazuje się, że kobieta zniknęła z pokoju, który był zamknięty, a w oknach miał kraty. Pozostała po niej tylko zaszyfrowana wiadomość... W "Wyspie tajemnic", obok Di Caprio, wystąpili m.in.: Mark Ruffalo, Ben Kingsley i Max von Sydow. Film zrealizowano na podstawie powieści amerykańskiego pisarza Dennisa Lehane'a pt. "Shutter Island" z 2003 r. (w Polsce książka ukazała się pod tytułem "Wyspa skazańców").
***
Stanisław Ignacy Witkiewicz upozorował swoje samobójstwo w 1939 r. i żył jeszcze przez długi czas po wojnie, aż do końca lat 60 - w taką wersję wydarzeń wierzą bohaterowie "Mistyfikacji", którą wyreżyserował Jacek Koprowicz. Witkacego gra Jerzy Stuhr, jego ukochaną Czesławę Oknińską - Ewa Błaszczyk, a młodego funkcjonariusza SB, który stara się zgłębić tajemnicę autora "Szewców" - Maciej Stuhr.
Akcja rozgrywa się rok po wydarzeniach Marca'68. Łazowski, były student filologii, wydalony z uczelni za udział w manifestacjach studenckich, zostaje zwerbowany do współpracy z SB. Na studiach Łazowski pisał pracę magisterską o kobietach w życiu Witkacego. Jako esbek, usiłuje wykorzystać wiedzę o artyście w swoich śledczych działaniach. Dla SB schwytanie Witkacego - w ocenie służb: wroga komunistycznego ustroju - byłoby wielkim sukcesem.
Śledztwo Łazowskiego - powoli zamieniające się w obsesję - rozpoczyna się w Zakopanem. Tam były student spotyka kobietę, która była niegdyś kochanką Witkacego. Zuza pokazuje Łazowskiemu kartki pocztowe podpisane przez Witkacego. Zdaniem Łazowskiego, wynika z nich, że artysta wcale nie umarł i że jest więziony przez inną spośród swoich kobiet, Czesławę Oknińską.
Reżyser zaznaczył, że "Mistyfikacji" nie należy traktować jako filmowej biografii Witkacego. "Nie zamierzałem realizować filmu biograficznego" - powiedział PAP Jacek Koprowicz, który wyreżyserował "Mistyfikację" według własnego scenariusza.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.