Proponujemy odkrycie na nowo przesłania „Humanae vitae” nie tylko w wierności Ewangelii, ale także jako klucza do uzdrowienia i autentycznego rozwoju naszego społeczeństwa – napisali brytyjscy księża katoliccy w oświadczeniu z okazji zbliżającej się 50.rocznicy tego ważnego dokumentu Pawła VI. Pod dokumentem podpisy złożyło niemal 500 duchownych.
W oświadczeniu przypomniano, że w chwili publikacji Humanae vitae wielu odrzucało jej przesłanie i przestrogi. Dla wielu osób trudne do zaakceptowania i kwestionowane było jej nauczanie, że stosowanie antykoncepcji we wszystkich przypadkach jest „absolutnie wykluczone” i „moralnie złe”. Autorzy oświadczenia wskazują, że po pięćdziesięciu latach jasno widać, iż stało się tak ze szkodą dla życia ludzkiego i miłości. Wielu ponownie doceniło mądrość nauczania Kościoła.
„W 50. Rocznicę «Humanae vitae» pragniemy jako kapłani potwierdzić szlachetną wizję miłości prokreacyjnej, której Kościół katolicki zawsze ją uczył i rozumiał. Jesteśmy przekonani, że właściwa «ludzka ekologia», ponowne odkrycie drogi natury i poszanowanie ludzkiej godności są niezbędne dla przyszłości naszego narodu, zarówno katolików, jak i niekatolików. Proponujemy odkrycie na nowo przesłania Humanae vitae, nie tylko w wierności Ewangelii, ale także jako klucza do uzdrowienia i autentycznego rozwoju naszego społeczeństwa” – czytamy w dokumencie.
Organizatorzy akcji zauważyli, że sama liczba sygnatariuszy stanowi znaczącą zmianę na korzyść encykliki. „W 1968 r. bardzo niewielu kapłanów wypowiadało się pewnie o tym nauczaniu, a wielu z nim się nie zgadzało”. Jeden z księży skomentował: „Trudno zaangażować 100 kapłanów aby coś uczynić wspólnie, ale uzyskanie 500 jest rzeczywiście bardzo znaczące”. „Mamy nadzieję, że brytyjski Kościół tutaj rozpozna znaczenie Humanae vitae i umieści ją na czołowym miejscu w naszej strategii duszpasterskiej i ewangelizacji. To ważny moment dla Kościoła w tym kraju”.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.