Encyklika „Humanae vitae” wciąż aktualna

Proponujemy odkrycie na nowo przesłania „Humanae vitae” nie tylko w wierności Ewangelii, ale także jako klucza do uzdrowienia i autentycznego rozwoju naszego społeczeństwa – napisali brytyjscy księża katoliccy w oświadczeniu z okazji zbliżającej się 50.rocznicy tego ważnego dokumentu Pawła VI. Pod dokumentem podpisy złożyło niemal 500 duchownych.

W oświadczeniu przypomniano, że w chwili publikacji Humanae vitae wielu odrzucało jej przesłanie i przestrogi. Dla wielu osób trudne do zaakceptowania i kwestionowane było jej nauczanie, że stosowanie antykoncepcji we wszystkich przypadkach jest „absolutnie wykluczone” i „moralnie złe”. Autorzy oświadczenia wskazują, że po pięćdziesięciu latach jasno widać, iż stało się tak ze szkodą dla życia ludzkiego i miłości. Wielu ponownie doceniło mądrość nauczania Kościoła.

„W 50. Rocznicę «Humanae vitae» pragniemy jako kapłani potwierdzić szlachetną wizję miłości prokreacyjnej, której Kościół katolicki zawsze ją uczył i rozumiał. Jesteśmy przekonani, że właściwa «ludzka ekologia», ponowne odkrycie drogi natury i poszanowanie ludzkiej godności są niezbędne dla przyszłości naszego narodu, zarówno katolików, jak i niekatolików. Proponujemy odkrycie na nowo przesłania Humanae vitae, nie tylko w wierności Ewangelii, ale także jako klucza do uzdrowienia i autentycznego rozwoju naszego społeczeństwa” – czytamy w dokumencie.

Organizatorzy akcji zauważyli, że sama liczba sygnatariuszy stanowi znaczącą zmianę na korzyść encykliki. „W 1968 r. bardzo niewielu kapłanów wypowiadało się pewnie o tym nauczaniu, a wielu z nim się nie zgadzało”. Jeden z księży skomentował: „Trudno zaangażować 100 kapłanów aby coś uczynić wspólnie, ale uzyskanie 500 jest rzeczywiście bardzo znaczące”. „Mamy nadzieję, że brytyjski Kościół tutaj rozpozna znaczenie Humanae vitae i umieści ją na czołowym miejscu w naszej strategii duszpasterskiej i ewangelizacji. To ważny moment dla Kościoła w tym kraju”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  7°C Poniedziałek
  rano
  8°C Poniedziałek
  dzień
  9°C Poniedziałek
  wieczór
  6°C Wtorek
  noc
  wiecej »