Międzynarodowa konferencja na temat zbrodni katyńskiej odbędzie się 5 maja w Bibliotece Kongresu USA w Waszyngtonie - poinformowała w czwartek Fundacja Kościuszkowska, która imprezę organizuje.
Fundacja Kościuszkowska organizuje konferencję we współpracy z Komisją Helsińską przy Kongresie USA. Wezmą w niej udział wybitni politycy i eksperci amerykańscy oraz historycy i działacze obrony praw człowieka z Polski i Rosji.
Przemówienia wygłoszą: lider demokratycznej większości w Izbie Reprezentantów Steny Hoyer, były dorada prezydenta Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego Zbigniew Brzeziński, przewodniczący Komisji Helsińskiej senator Benjamin Cardin, dyrektor Biblioteki Kongresu James Billington i ambasador RP w Waszyngtonie Robert Kupiecki.
W dyskusjach panelowych na konferencji wezmą udział m.in. znani rosyjscy historycy: Aleksandr Gurianow i dr Natalia Lebiediewa, a ze strony amerykańskiej: dr Mark Kramer z programu studiów nad zimną wojną w waszyngtońskim Wilson Center i na Uniwersytecie Harwarda, dr Michael Szporer z Uniwersytetu Maryland oraz autor wydanej niedawno książki o Katyniu Allen Paul.
Konferencji będzie towarzyszyła wystawa mniej znanych, archiwalnych zdjęć z Katynia, wypożyczonych z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Wcześniej, w kwietniu, zdjęcia te pokazane zostaną w Parlamencie Europejskim.
Fundacja Kościuszkowska, która niedawno otworzyła biuro w Waszyngtonie, podkreśliła, zawiadamiając o konferencji, że jednym z jej celów jest "znalezienie drogi do pojednania między Polską a Rosją" mimo bolesnej przeszłości, której częścią jest zbrodnia katyńska.
7 kwietnia dojdzie do spotkania premiera Donalda Tuska z rosyjskim premierem Władimirem Putinem w Katyniu.
"Mam nadzieję, że spotkanie Tusk-Putin w Katyniu utoruje drogę do ważnych działań, jakie Rosjanie muszą podjąć, aby ostatecznie zerwać ze stalinowską przeszłością" - powiedział senator Cardin.
"Przede wszystkim winni są Polakom przeprosiny. Po drugie, powinni otworzyć archiwa wojskowe, które zostały zamknięte w 1994 r., i ujawnić wszystkie pozostałe jeszcze dokumenty katyńskie" - dodał.
Poparł go prezes Fundacji Kościuszkowskiej Alex Storozynski.
"Moskwa musi opublikować materiały z archiwów katyńskich i traktować Polskę jak sąsiada, a nie kraj satelicki" - powiedział.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.