W Jerozolimie rozpoczęły się uroczystości Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy. Już 27 marca wieczorem odbyła się ceremonia wejścia patriarchów do bazyliki Grobu Pańskiego.
Jako pierwsza bazylikę Grobu Pańskiego nawiedziła delegacja Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy. Tuż za nią wszedł prawosławny patriarcha Teofil III w otoczeniu biskupów i księży – przedstawiciele drugiego co do wielkości wyznania chrześcijańskiego w mieście. Za nimi podążali biskupi innych Kościołów obrządku wschodniego, wśród nich Ormianie i Koptowie.
Uroczystości Wielkiego Tygodnia rozpoczną procesje Niedzieli Palmowej, które odbędą się dziś po południu historyczną trasą triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Główna procesja z palmami z prawdziwych gałęzi palm (najczęściej daktylowych) rozpocznie się w Betfage, dziś niewielkim osiedlu arabskim na wschodnim zboczu Góry Oliwnej i przejdzie do Jerozolimy przez dolinę Cedronu, obok sanktuarium „Ojcze Nasz” i miejsca Wniebowstąpienia Pana Jezusa. Uczestniczyć w niej będą grupy skautów, młodzież szkół chrześcijańskich, grupy parafialne, duchowieństwo zakonne. Procesję zamykają franciszkanie i duchowieństwo diecezjalne wraz z patriarchą Jerozolimy, jego biskupami pomocniczymi oraz kustoszem Ziemi Świętej. W drodze procesja zatrzymuje się na wysokości kościoła Dominus Flevit (Jezus zapłakał) na zboczach Góry Oliwnej, tam, gdzie Jezus płakał nad Jerozolimą, przepowiadając jej zagładę, a kończy się uroczystym błogosławieństwem relikwiami Świętego Krzyża przed bazyliką św. Anny w Jerozolimie.
Po procesji „władzę nad miastem” przejmą dzieci. Przy dźwiękach bębnów ulicami Jerozolimy przejdzie barwny pochód dzieci i młodzieży w wieku 6-26 lat.
W tym roku święta Wielkanocy przypadają w tym samym terminie w Kościele obrządku łacińskiego i Kościołach tradycji wschodniej. Władze izraelskie oczekują w związku z tym szczególne dużej liczby pielgrzymów i turystów przede wszystkim w Wielką Sobotę 3 kwietnia. Tego dnia tysiące wyznawców prawosławia – miejscowych i z zagranicy – zgromadzą się na prawosławnym obrzędzie „świętego ognia”. Uroczystość „Soboty światła” będzie pokazywana na dużych ekranach rozmieszczonych w różnych częściach Jerozolimy, m.in. przy Bramie Jaffskiej i na placu przed ewangelickim kościołem Zbawiciela.
Sytuacja w Jerozolimie jest dość napięta, gdyż w Wielkim Tygodniu przypada również Pesach, jedno z największych świąt w religijnym kalendarzu judaizmu. Święto upamiętniające wyzwolenie Żydów z niewoli egipskiej trwa w Izraelu tydzień i rozpoczyna się w poniedziałek 29 marca.
Z tego powodu chrześcijańscy Palestyńczycy z Zachodniego Brzegu Jordanu przez cały tydzień nie będą mieli wstępu do Jerozolimy. Na podstawie posiadanych zezwoleń na wejście do Jerozolimy, będą mogli odwiedzać w tym czasie tylko arabskie wspólnoty Izraela położone poza obrębem miasta.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.