Porównanie śladów stóp współczesnego człowieka i krewniaków naszych odległych przodków sprzed 3.6. mln lat wskazuje, że chodzili oni podobnie jak my - informują naukowcy na łamach pisma "PLoS ONE".
Naukowcy przeprowadzili dokładną analizę śladów stóp sprzed 3,6 mln lat. Odkryto je 30 lat temu w Laetoli w Tanzanii. Pozostawił je Australopithecus afarensis, przedstawiciel tego samego gatunku, co słynna Lucy.
Ślady wykazują, że odcisnęła je istota poruszająca się w postawie wyprostowanej. Długo jednak naukowcy zastanawiali się, na ile jej chód był płynny i podobny bardziej do naszego niż do szympansiego. Teraz przeprowadzono ponowne, dokładniejsze analizy.
"Opierając się na wcześniejszych badaniach szkieletów Australopithecus afarensis, oczekiwaliśmy, że ślady w Laetoli będą odzwierciedlać chód z przygiętymi kolanami i biodrami, bliższy szympansom" - opisuje główny autor badań, David Raichlen z University of Arizona w Tuscon.
W celu sprawdzenia swojej hipotezy autor wraz z zespołem badawczym przeprowadził doświadczenie. Naukowcy badali ślady stóp w piasku, odciśnięte przez współczesnych ludzi. Chodzili oni w zwykły sposób oraz w sposób symulujący chód szympansów.
Następnie naukowcy użyli skanera laserowego, za pomocą którego skonstruowali trójwymiarowe obrazy śladów stóp i porównali je ze skanami z Laetoli.
"Ku naszemu zdziwieniu ślady z Laetoli pasowały do śladów ludzkich stóp odciśniętych podczas normalnego chodzenia" - wyjaśnia Raichen.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.
W trudnej sytuacji zwierzak może szukać u nas wsparcia - uważa behawiorystka, Sylwia Matulewska.
Carter był 39. prezydentem USA. Sprawował ten urząd w latach 1977-1981.
W Nowy Rok w Kościele katolickim obchodzona jest uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.