5,5 roku więzienia dla nauczyciela za molestowanie uczennic

Karę 5 lat i 6 miesięcy więzienia wymierzył w piątek żywiecki sąd rejonowy byłemu nauczycielowi religii w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym w Żywcu, który odpowiadał za molestowanie uczennic. Wyrok jest nieprawomocny. Obrona zapowiedziała apelację.

Proces, który rozpoczął się pod koniec marca br., z uwagi na dobro poszkodowanych był niejawny. Uzasadnienie wyroku sąd odczytał za zamkniętymi drzwiami.

Sąd uznał, że były nauczyciel poprzez nadużycie stosunku zależności i zaufania seksualnie wykorzystał trzy małoletnie dziewczynki, z których jedna miała mniej niż 15 lat, a także jedną pełnoletnią uczennicę.

Do pierwszego zdarzenia doszło w październiku 2012 r. Mężczyzna doprowadził wówczas niepełnoletnią uczennicę do obcowania płciowego. W lutym ub.r. doprowadził kolejne dwie niepełnoletnie dziewczynki do poddania się tzw. innej czynności seksualnej. W zamian obiecywał im korzyści majątkowe. Molestowanie pełnoletniej uczennicy miało miejsce w 2016 r.

Sąd w piątek zadecydował również, że mężczyzna nie może zajmować funkcji i wykonywać zawodów związanych z wychowaniem, edukacją i wychowaniem małoletnich przez 15 lat. Zakazał mu zbliżać się do trójki młodszych poszkodowanych na odległość mniejszą niż 50 m przez 10 lat.

Druga osoba, którą objęło oskarżenie - była dyrektor placówki - została skazana na 1 rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata i grzywnę w wysokości 3 tys. zł. Zdaniem sądu, kobieta wiedziała o popełnieniu przestępstwa w 2012 r., ale nie zawiadomiła o tym organów ścigania.

Po ogłoszeniu wyroku mec. Andrzej Suchonek, jeden z trzech obrońców byłego nauczyciela, zapowiedział złożenie apelacji. "Wyrok będzie zaskarżony, a głównym argumentem () będzie naruszenie prawa do obrony. Nie zostało przeprowadzonych szereg dowodów zgłaszanych już na pierwszej rozprawie, następnie podtrzymywanych, a także tych, które pojawiły się na późniejszym etapie" - powiedział.

Prokurator Alicja Borowska uznała wyrok za słuszny. "Sąd bardzo rzetelnie podszedł do analizy materiału dowodowego" - mówiła.

Śledztwo w tej sprawie żywiecka prokuratura wszczęła wiosną ub.r. Informację przekazała nowa dyrekcja specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego w Żywcu. Po ujawnieniu sprawy mężczyzna stracił pracę w ośrodku. W czerwcu ub.r. został aresztowany.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Alicja
  29.06.2018 13:09
  Tylko tyle???!!!
 • Kocór
  29.06.2018 13:58
  Dla przypomnienia: Do chwili uprawomocnienia się wyroku osobę należy uważać za niewinną. Sąd Apelacyjny może ten wyrok uchylić w całości lub w części. Może też apelacje odrzucić i wtedy wyrok jest prawomocny i osoba jest winna i skazana. W jakim celu teraz publikować ten wyrok?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  17°C Czwartek
  noc
  11°C Czwartek
  rano
  19°C Czwartek
  dzień
  20°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »