O mój Kościół jestem wyjątkowo spokojny

"Nie dramatyzujmy. Przypadki porzucania stanu kapłańskiego nie są w Kościele katolickim czymś nowym. Księża odchodzili wczoraj, odchodzą dziś i będą odchodzili także jutro" - pisze Tomasz Krzyżak w dzienniku Polska.

Zatrzymuje się jednak nad badaniami dotyczącymi kapłaństwa autorstwa prof. Józefa Baniaka i analizuje wskazane przez niego przyczyny odejść. "Podobno połowa byłych księży twierdzi, że odeszła, bo miała problem z celibatem. To najprostsza z odpowiedzi. Nikt przecież nie przyzna się do tego, że nie potrafi dogadać się z przełożonym, że ma dość nękania i poniżania przez proboszcza, że nie radzi sobie w szkole z młodzieżą, że nie spełnia się duszpastersko" - pisze. Zwraca uwagę na to, że księża to też ludzie, żyjący we wspólnocie Kościoła i cytuje słowa Benedykta XVI, które wypowiedział w katedrze warszawskiej na spotkaniu z duchownymi. Powiedział wtedy: „Wierzymy, że Kościół jest święty, ale są w nim ludzie grzeszni. Trzeba odrzucić chęć utożsamiania się jedynie z bezgrzesznymi”.

"Tropimy kapłańskie potknięcia i często przedstawiamy je w wielkim uproszczeniu. Nie oznacza to, że mamy milczeć, bo zło trzeba piętnować. Ale czy gazeta ma pisać o każdym konflikcie proboszcza z parafianami?" - pyta publicysta Polski. "Larum podnosimy, bo spada liczba kapłańskich powołań. Z drugiej strony nie dostrzegamy, że do seminariów przychodzą ludzie bardziej dojrzali" - zauważa Krzyżak, dostrzegając pozytyw takiego stanu rzeczy.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  25°C Sobota
  wieczór
  22°C Niedziela
  noc
  18°C Niedziela
  rano
  26°C Niedziela
  dzień
  wiecej »