Reklama

40 lat sakry bp. Albina Małysiaka

Najstarszy w Polsce biskup i jedyny odznaczony tytułem „Sprawiedliwy wśród narodów świata”, bp Albin Małysiak, przeżywał wczoraj (5 kwietnia) 40-lecie sakry biskupiej. Uroczystości jubileuszowe zaplanowano na 17 i 18 kwietnia.

Reklama

Msza św., będąca dziękczynieniem za posługę biskupią seniora archidiecezji krakowskiej, zostanie odprawiona w katedrze wawelskiej 17 kwietnia o godz. 17.30. Będzie jej przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Dzień później, w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie odbędzie się wieczór jubileuszowy. W jego trakcie zostanie zaprezentowana książka „Droga przez stulecie”, wywiad-rzeka z bp. Albinem Małysiakiem, który przeprowadził Adam Suwart z poznańskiego wydawnictwa Święty Wojciech. Zostanie także pokazany fragment filmu Anny Kaszewskiej i Łukasza Lecha „Z wiarą na głęboką wodę”. Jest to film dokumentalno-fabularyzowany ukazujący niezwykłe życie bp. Albina Małysiaka, a jednocześnie prezentujący tego hierarchę – skądinąd znanego z ogromnego poczucia humoru – od nieco mniej oficjalnej strony. Film w późniejszym czasie wyemituje Telewizja Polska w paśmie ogólnopolskim oraz TV Polonia. W trakcie wieczoru jubileuszowego wystąpi Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.

W przygotowanie oprawy jubileuszu zaangażowały się środowiska krakowskie, wśród nich duszpasterstwo artystów, Śródmiejski Ośrodek Kultury i Fundacja Pomocy Artystom Polskim „Czardasz”, we współpracy z władzami rządowymi i samorządowymi.

– Jedną z pierwszych cech Biskupa Albina jest jego żywy patriotyzm, zatroskanie o sprawy Ojczyzny. Umiłowanie tego co polskie, duma z naszej historii i osiągnięć, a także zainteresowania historyczne stoją w pierwszym rzędzie jego życiowego programu – wylicza Marek Mirosławski, sekretarz komitetu organizacyjnego jubileuszu biskupa. Jak wskazuje, stąd właśnie działalność duszpasterska bp. Małysiaka w okresie rządów komunistycznych była solą w oku dla ówczesnych władz. – 32 przesłuchania przez przedstawicieli bezpieki, 2 wezwania do więzienia, jedna próba zamachu – to obraz trudu, z jakim przyszło się zmierzyć księdzu Albinowi Małysiakowi. Ufny jednak w Bożą moc i opiekę, nigdy się nie poddawał, przekonany o słuszności przekazywanych wartości i sensie głoszenia Dobrej Nowiny – dodaje Mirosławski.

Styl duszpasterski biskupa Małysiaka przepełnia uśmiech i optymizm. Codziennie rano gimnastykuje się. Uwielbia śpiewać pieśni religijne, żołnierskie, ludowe i patriotyczne. Ma 93 lata i jest najstarszym żyjącym biskupem w Polsce, a przy tym właścicielem najlżejszego pastorału – wykonanego z drewna lipowego.

Biskup Albin Małysiak urodził się w 1917 r. w Koconiu (parafia Ślemień), niedaleko Żywca. Od jedenastego roku życia jest związany ze Zgromadzeniem Księży Misjonarzy św. Wincentego á Paulo. 12 kwietnia 1936 r. złożył śluby wieczyste w Zgromadzeniu, a 1 maja 1941 r. przyjął w Krakowie święcenia kapłańskie z rąk bp. Stanisława Rosponda. Pracę duszpasterską prowadził w Zembrzycach, Szczawnicy, Tarnowie i przede wszystkim w Krakowie, któremu poświęcił wiele lat swej kapłańskiej i biskupiej posługi.

Wraz z siostrą Bronisławą Wilemską, szarytką, w 1943 r. uratował pięć osób narodowości żydowskiej, za co – jako jedynemu polskiemu biskupowi – instytut Yad Vashem przyznał tytuł „Sprawiedliwy wśród narodów świata”. Do historii przejdzie też ciężka praca, jaką podejmował w Zakładzie Wychowawczym im. Księdza Siemaszki, a także praca w krakowskiej parafii Matki Boskiej z Lourdes koło miasteczka akademickiego, gdzie jako proboszcz rozwinął duszpasterstwo studentów.

14 stycznia 1970 r. został mianowany biskupem pomocniczym krakowskim. Sakry biskupiej udzielił mu 5 kwietnia 1970 r. ówczesny metropolita krakowski, kardynał Karol Wojtyła. Bp Małysiak był wikariuszem generalnym archidiecezji krakowskiej, w Kurii Metropolitalnej nadzorował wydziały katechetyczny, zakonny i gospodarczy. Brał udział w pracach wielu komisji Episkopatu Polski, m.in. przewodniczył Podkomisji ds. Zakonów Klauzurowych i troszczył się o zaangażowanie mediów w dzieło nowej ewangelizacji.

Od 1993 r. bp Albin Małysiak przebywa na emeryturze. Nadal jednak bardzo aktywnie włącza się w życie duszpasterskie, wizytując parafie, udzielając sakramentu bierzmowania, wygłaszając pogadanki, pisząc artykuły, a także spotykając się z wiernymi przy okazji różnych uroczystości o charakterze religijnym i patriotycznym.

W 2005 r. Rada Miasta Krakowa nadała bp. Albinowi Małysiakowi tytuł Honorowego Obywatela Stołeczno-Królewskiego Miasta Krakowa.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
8°C Niedziela
wieczór
7°C Poniedziałek
noc
5°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
wiecej »

Reklama