Ważna Deklaracja o wolności religijnej

Deklaracja Potomak – to tytuł dokumentu opublikowanego na zakończenie spotkania około 200 przedstawicieli rządów, wyznań religijnych, organizacji broniących praw do wyznawania religii, jakie z inicjatywy administracji prezydenta USA odbyło się w Waszyngtonie, położonym nad rzeką Potomak.

W deklaracji przypomina się, iż prawie 80 proc. ludzi na świecie w sposób rażący jest prześladowanych, represjonowanych lub dyskryminowanych z powodu wyznawanej wiary. „A przecież wolność religijna jest fundamentem do osiągnięcia pokoju i stabilizacji wewnątrz państw i między nimi – czytamy w dokumencie. – Gdzie jest ona przestrzegana, tam też rozwijają się i inne swobody, jak wolność słowa, zrzeszania się i zgromadzeń, a tam, gdzie jej brak, rodzą się konflikty, terroryzm i brak stabilizacji”.

W dokumencie tym zwrócono także uwagę na ważna rolę, jaką w życiu społecznym odgrywają osoby wierzące, gdyż wyznawana wiara motywuje ich do angażowania się na rzecz pokoju, tolerancji i sprawiedliwości, a także do pomocy ubogim, chorym i samotnym. Deklaracja Potomak w 10 punktach opisuje też potrzebę obrony prawa do wolności religijnej, sposobów jej wyrażania i ochrony miejsc kultu. Wskazuje na wielką rolę wychowania religijnego i konieczność zapewnienia rodzicom pełnej wolności w jego realizacji. Zachęca także wspólnotę międzynarodową do działania w sytuacjach, gdy łamane jest prawo do wolności religijnej.

Na zakończenie spotkania amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo zapowiedział, iż podobnego typu konferencja odbędzie się także w przyszłym roku. Natomiast odnosząc się do świadectw osób, które przeżyły prześladowania religijne w Iraku, zadeklarował, że rząd jego kraju przeznaczy dodatkowych 17 mln dolarów na rozminowanie Równiny Niniwy, gdzie wcześniej w sposób pokojowy żyły mniejszości religijne. Suma ta zostanie dodana do 90 mln dolarów przeznaczonych już na pomoc dla całego Iraku.

«« | « | 1 | » | »»
 • HEN
  28.07.2018 20:59
  Nie zgadzam się ! Jako ateista nie chcę płacić w podatków (,na które łożę jako obywatel zatrudniony na umowę o pracę) na budowę szkół i instytucji gdzie wiszą krzyże. Nie kradnijcie moich podatków ! Religianci! Proszę płacić za Wasze potrzeby z własnej kieszeni ! Nie chcę płacić (uważam że jestem okradany z moich pieniędzy= podatków, za które opłacany jest fundusz kościelny, wynagrodzenia dla kapelanów a randze GENERAŁÓW służb mundurowych = wojskowych, policyjnych, więziennych, straży granicznej, leśnych, straży pożarnej.... itp. Kochacie Jezusa - czemu samie nie macie ambicji zapłacić za szerzenie jego nauk i ideologii ?. Spada liczba ludzi wierzących i liczba powołań ? Dziwicie się ? Ja się nie dziwie! Ludzie mają swój rozum i sumienie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 31 1 2 3 4 5
  2°C Wtorek
  dzień
  2°C Wtorek
  wieczór
  -1°C Środa
  noc
  -2°C Środa
  rano
  wiecej »