Jeden przypadek to o jeden za dużo

Wszelkie próby wybielania się za pomocą statystyk sugerują przede wszystkim, że przekazujących ten komunikat bardziej niż konkretne skrzywdzone dziecko obchodzi własny wizerunek.

Po skandalu w Kościele chilijskim mamy kolejny w - wydawałoby się - uporządkowanych już Stanach Zjednoczonych. Tym razem sprawa jest o tyle bulwersująca, że chodzi o arcybiskupa seniora stołecznej diecezji i kardynała. Oskarżenia dotyczą wprawdzie wydarzeń sprzed ponad 45 lat, zatem nominalnie uległy przedawnieniu (w Kościele przestępstwo pedofilii przedawnia się po 20. latach od ukończenia przez ofiarę 18 r.ż.), ale w poszczególnych przypadkach Kongregacja Nauki Wiary ma prawo uchylenia przedawnienia.

Po zbadaniu sprawy diecezja nowojorska, której kapłanem był w latach 1971-1972 ks. Theodore McCarrick przekazała sprawę do Watykanu. Osiemdziesięcioośmioletni dziś kardynał przesłał na ręce papieża swoją rezygnację z zasiadania w kolegium kardynalskim. Papież zakazał mu także publicznego sprawowania posługi i nakazał życie w modlitwie i pokucie do czasu zakończenia procesu kanonicznego. To wydarzenie sprzed około 10 dni.

O sprawie wypowiadał się w ostatnich dniach kilkakrotnie kard. Donald Wuerl. Kilka dni temu skierował list do diecezjan, w którym podkreślił też, że pomoc dla ofiar musi wyrażać się bardziej w konkretnych czynach, niż w słowach. Jasno i wprost mówi o rozważanej na forum Episkopatu USA zmianie procedur dotyczących sytuacji oskarżeń wobec biskupów. W wywiadzie dla National Catholic Register obecny metropolita Waszyngtonu proponował z kolei, by Konferencja Episkopatu USA stworzyła krajowy zespół ds. przyjmowania i rozpatrywania oskarżeń wobec biskupów. Wszystko to wskazuje na poszukiwanie rozwiązań, by ochronę dzieci jeszcze wzmocnić.

To jedyny właściwy kierunek. I wydaje się, że Kościół go sobie przyswoił albo przyswaja. Nawet jeśli ciągle jeszcze pojawiają się takie sytuacje jak obecna. Najważniejsze jest, by nigdy nie zapomnieć, że w naszym myśleniu na pierwszym miejscu ma zawsze być ofiara. Ta jedna, konkretna, która przed nami stoi. Każda. Jeden przypadek krzywdy dziecka to o jeden za dużo.

Naprawdę warto to sobie wziąć do serca. Fakty są takie, że większość przypadków pedofilii ma miejsce w rodzinach. Heteroseksualnych, żeby nie było wątpliwości. I co z tego? Wszelkie próby wybielania się za pomocą statystyk sugerują przede wszystkim, że przekazujących ten komunikat bardziej niż konkretne skrzywdzone dziecko obchodzi własny wizerunek. Z punktu widzenia ofiary nie ma najmniejszego znaczenia, czy trafiła na krzywdziciela z puli jednego procenta, czy na tego statystycznie częstszego. Krzywda nie robi się od tego mniejsza.

W naszych działaniach musi chodzić przede wszystkim o to, by jak najszybciej reagować, a najlepiej dostrzegać sygnały ostrzegawcze i zapobiegać. To możliwe. Wymaga tylko przyswojenia sobie wiedzy (zainteresowanym tematem polecam studia podyplomowe "Profilaktyka przemocy seksualnej wobec dzieci i młodzieży" zorganizowane przez Akademię Ignatianum w Krakowie i Centrum Ochrony Dziecka) i determinacji w stosowaniu istniejących procedur. Tylko to się liczy, co praktycznie zwiększa ochronę dzieci. Liczą się czyny, nie słowa.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Bz
  07.08.2018 22:31
  Nie podoba mi się to, co napisała pani Kociszewska pod samym tytułem. Wybielanie SIĘ za pomocą statystyk nie ma oczywiście sensu. Tylko że zdaje się, że chodzi o konkretnego sprawcę i Kościół, prawda? Czy Kościół nie ma prawa pokazywać, że czyny pedofilskie nie są wyłączną domeną ludzi wierzących czy tylko nawet księży? Nie chodzi o lekceważenie krzywdy, ale o przeciwstawianie się tworzeniu kolejnej czarnej legendy na temat Kościoła.

  Już ogólniej... Wydaje mi się, że w kwestii czynów pedofilskich zaczynamy popadać w paranoję, Bo robienie wielkiej międzynarodowej afery z powodu tego, co 45 at temu zrobił jakiś ksiądz, nawet jeśli te ksiądz został kardynałem, uważam z gruba przesadę. Wiele grzechów ludzie popełniają. Księżą też. Osądzać człowieka na postawie tego, co zrobił 45 lat temu, gdy był młody i głupi to przesada o tyle, że trzeb by też uczciwie spytać o zasługi. Akurat niewiele wiem na temat obwinionego, ale podejrzewam, że jak wiele grzeszników wiele też zdążył w swoim życiu zrobić dobrego. Tymczasem traktuje się tę sprawę tak, jakby ten jeden zyn przekreślał całe dobro, które człowiek zrobił. Tak pisze nnie jeden katolicki publicysta. Przepraszam, ale to powrót do dawno potępionej przez Kościół pokusy tworzenia Kościoła czystych. I ekskomunikowania z niego (w praktyce) wszystkich, którym zdarzyło się upaść. Nie zauważa się przy tym wielu róznych grzechów, tylko niktóre, budzące największe oburzenie. Czyny pedofilskie to straszna rzecz. Tylko zastanawiam się, ile potępiający popełnili podobnych grzechów. Ot, zdradzili żon czy męża, osoby samotne zgoziły się na związek z żonatym czy zameżną i narazili dzieci na krzywdę rozwodu rodziców. Ile razy pozwolili sobie obejrzeć pornografię, choć wiadomo, że często owe kobiety są do tego procederu zmuszane... Kto jest bez grzechu, niech sobie kamieniami rzuca. Ja uważam, że spora część naszego społeczenstwa, z katolikami włącznie zwyczajnie nie ma do tego prawa...
 • sceptyk
  08.08.2018 13:51
  A może inaczej , od strony struktur , to ,ze ktoś chce się wybielić za pomocą statystyk czy innym środkiem "odkażającym " to naturalne dla pokrętnej natury ludzkiej .

  W czym innym problem , CZY TO JEST ANOMALIA czy PRAWIDOWOŚĆ ? dla kogoś kto patrzy na kościół od strony struktur to niestety prawidłowość , wąska , odizolowana materialnie i ekonomicznie [ nie wiem co pierwsze ] mająca swój własny etos "omerty " grupa zawsze będzie tworzyła wokół siebie "kompleks oblężonej twierdzy , ok, to nie dotyczy jednie księży ale i np. prawników , tak , nawiązanie do aktualnych wydarzeń natury publicznej zupełnie zamierzone , dowód ?w sensie nauki organizacji jest to ZAWSZE CHĘĆ OBRONY ZA WSZELKĄ CENĘ "swojego " NIEALEŻNIE OD TEGO CZY POSTEPUJE DOBRZE CZY ŹLE , np. uniewinnia za kradzież w sklepie , powtarzam to nie dotyczy jedynie księży , to pośrednia wina sytemu organizacyjnego [ to się w języku religii nazywa grzech cudzy ]

  Tak i dlatego mamy w przypadku obu wymienionych obronę systemu "obronę najwyższych świętości " nie prawo , nie sprawiedliwość nie Biblia ale obrona systemu ."Socjalizmu będziemy bronić jak wolności " { oryginalne ]

  Dlaczego komunizm upadał tak wolno ? przecież wyjąwszy to co było w gruncie rzeczy plagiatem Biblii to tą ideologię można było potraktować jako kabaret , no...ale było ileś tam dziesiątków tys. funkcjonariuszy partyjnych i państwowych którzy byli zainteresowani tym aby taki system istniał a to już żartem nie jest ...jak ktoś nie wie o co chodzi ...to na pewno chodzi o... mądrej głowie dość po słowie .

  Ktoś kto patrzy na rzeczy z boku wie ,że k.k. w obecnej kondycji będzie "unowocześniał " naukę Chrystusa " redefiniował rodzinę , katechizm i co ma ...tam jeszcze do sprzedania ale prowokującego do grzechu systemu nie zmieni .Żeby nie kogo nie urażać to moje osobiste zdanie poparte ...intuicją i obserwacją , można się z tym nie zgadzać .

  Lotto ..ciekawe czy to przejdzie ? naruszyłem wszak " świętość systemu "
 • sceptyk
  09.08.2018 18:04
  Ok. Tyle że ....jak się popatrzy na CAŁÓŚĆ teraźniejszych problemów kościoła to moim skromnym zdaniem 15-20 % można zredukować organizacyjnie , to dużo , a ten w/w tekst ? dobry ,tyle że to stanowi [ z punktu widzenia strukturalnego ] fragment większej całości ,może Pani ? Kopernik te,żz była kobietą , to temat tabu ? tak organizacyjny kształt kościoła , pozdrawiam .
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  24 25 26 27 28 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  13°C Piątek
  wieczór
  12°C Sobota
  noc
  9°C Sobota
  rano
  15°C Sobota
  dzień
  wiecej »