Reklama

Spór o Ojcowski Park Narodowy

Krakowski Sąd Okręgowy, do którego trafił pozew spadkobierców o wydanie działek wchodzących w skład Ojcowskiego Parku Narodowego, zarządził wycenę spornego majątku - ustaliła w czwartek PAP w sądzie.

Reklama

Zwrotu kilkudziesięciu działek, wchodzących obecnie w skład Ojcowskiego Parku Narodowego, domagają się spadkobiercy Ludwiki Czartoryskiej. Ich zdaniem zostały one niesłusznie przejęte na mocy dekretu PKWN z 1944 roku o nacjonalizacji lasów.

W pozwie wartość przedmiotu sporu wyceniona została 120 tys. zł, co - według autorów pozwu - stanowi trzymiesięczny czynsz wynajmu lub dzierżawy nieruchomości (od wartości przedmiotu sporu uzależniona jest opłata sądowa - PAP). Takiej wyceny nie zaakceptował sąd, uznając, iż do rozpatrywania pozwu konieczne jest ustalenie wartości spornych działek. W tym celu zarządził wszczęcie postępowania dla ustalenia wartości przedmiotu sporu i powołał biegłego z zakresu szacowania nieruchomości.

Dziewięć osób, spadkobierców Ludwiki Czartoryskiej, domaga się zwrotu 32 działek z przejętego na mocy dekretu PKWN majątku Dobra Ojców. Przejęty majątek liczył ponad 800 hektarów. W 1956 roku wszedł w skład utworzonego wówczas Ojcowskiego Parku Narodowego.

Na spornych działkach znajdują się m.in. ruiny zamku ojcowskiego oraz szereg willi z przełomu XIX i XX wieku, w tym m.in. willa "Jadwiga", w której znajduje się siedziba dyrekcji Ojcowskiego Parku Narodowego, oraz wille "Pod Kazimierzem", "Pod Berłem", "Pod Koroną".

Jak podnoszą spadkobiercy, w ich ocenie objęte pozwem nieruchomości nie podlegały pod działanie dekretu PKWN, ponieważ: nie stanowiły lasów ani gruntów leśnych, nie były nieruchomościami położonymi na terenie obrotu leśnego ani nie służyły do prowadzenia gospodarstwa leśnego, a niektóre były wręcz parcelami budowlanymi.

W pozwie przywołano opracowania dotyczące historii Ojcowa, z których wynika, że po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Ojców uznany został za uzdrowisko, a działająca w latach 20. spółka akcyjna Uzdrowisko Ojców uzbroiła teren, wybudowała drogę i pierwsze domy osiedla uzdrowiskowego.

Zatem - podkreślają wnioskodawcy - Ojców miał charakter turystyczny, rekreacyjny i uzdrowiskowy, a parcele osiedla - uzdrowiskowy charakter budowlany; sporne nieruchomości nie stanowiły gruntów leśnych, ale były obiektami wyodrębnionymi od obiektów leśnych.

W połowie ub. roku wnioskodawcy wezwali Ojcowski Park Narodowy do ugody, ale sądowe postępowanie w tej sprawie nie zakończyło się zawarciem ugody.

Jak mówił mediom po wpłynięciu pozwu radca prawny OPN Roman Lubliniecki, "żądane przez drugą stronę nieruchomości to serce Ojcowskiego Parku Narodowego i ich ewentualne zasądzenie przez sąd nie oznaczałoby co prawda likwidacji parku, ale z pewnością bardzo poważnie ograniczyłoby jego funkcję w zakresie ochrony przyrody".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
5°C Piątek
wieczór
2°C Sobota
noc
3°C Sobota
rano
6°C Sobota
dzień
wiecej »

Reklama