Papież wzywa do modlitwy i pokuty za grzechy ludzi Kościoła

Franciszek reaguje na raport na temat przypadków wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych w Pensylwanii.

„Konieczne jest, abyśmy jako Kościół mogli rozpoznać i z bólem oraz wstydem wziąć odpowiedzialność za te potworności popełnione przez osoby konsekrowane, duchownych, a także przez tych wszystkich, którzy mieli misję czuwania, oraz grzechy innych osób – napisał Ojciec Święty w liście do ludu Bożego. W ten sposób Franciszek zareagował na opublikowany przed tygodniem raport na temat przypadków wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych i tuszowania tego faktu w diecezjach amerykańskiego stanu Pensylwania. Podkreślił, że walka z tym złem wymaga także wyeliminowania różnych postaci klerykalizmu. 

Już na wstępie papież podkreśla rany, jakie wywołuje to przestępstwo w ofiarach, ich rodzinach i całej wspólnocie wierzących. „Patrząc w przeszłość, nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie i prób naprawienia wyrządzonych szkód. Patrząc w przyszłość, nigdy nie będzie dość tego, co się czyni, aby stworzyć kulturę zdolną do zapobiegania takim sytuacjom, nie tylko, aby się nie powtarzały, lecz także nie znajdowały miejsca na ukrywanie i utrwalanie” - stwierdza Ojciec Święty.

Zauważa, że chociaż większość przypadków dotyczy przeszłości, to jednak „rany nigdy nie ulegają przedawnieniu i zmuszają nas do zdecydowanego potępienia tych potworności, jak również do skoncentrowania wysiłków, aby wykorzenić tę kulturę śmierci”. Następnie Franciszek cytuje dramatyczne słowa wypowiedziane przez ówczesnego kardynała Josepha Ratzingera w rozważaniu dziewiątej stacji Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum w 2005 roku, krytykującego obecność różnych postaci brudu w Kościele.

Papież apeluje do ludu Bożego o solidarność z ofiarami tych przestępstw. Każe ona „ujawniać wszystko, co może zagrozić integralności każdej osoby. Jest to solidarność domagająca się zwalczania wszelkich form zepsucia, zwłaszcza duchowego” – podkreśla Ojciec Święty.

Franciszek wzywa wszystkich ochrzczonych do nawrócenia osobistego i wspólnotowego, do modlitwy pokutnej i postu, aby nigdy więcej nie dochodziło do wszelkiego rodzaju i postaci nadużyć. Papież zwraca uwagę, że jedną z ich przyczyn jest klerykalizm. „Powiedzenie «nie» wobec nadużycia oznacza stanowcze odrzucenie wszelkich form klerykalizmu” – podkreśla Ojciec Święty.

Franciszek wskazuje także na konieczność wspólnotowej reakcji na to zło całego ludu Bożego. „Konieczne jest, abyśmy jako Kościół mogli rozpoznać i z bólem oraz wstydem wziąć odpowiedzialność za te potworności popełnione przez osoby konsekrowane, duchownych, a także przez tych wszystkich, którzy mieli misję czuwania, oraz grzechy innych osób. Świadomość grzechu pomaga nam uznać błędy, przestępstwa i rany zadane w przeszłości i pozwala nam otworzyć się i zaangażować obecnie bardziej w proces ponownego nawrócenia” – stwierdza papież.

„Niech post i modlitwa otwierają nasze uszy na milczące cierpienie dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych. Niech post obdarzy nas głodem i pragnieniem sprawiedliwości i skłoni nas do podążania w prawdzie, wspierając wszystkie postępowania sądowe, które byłyby niezbędne. Chodzi o post, który nami wstrząśnie i poprowadzi nas do zaangażowania się w prawdę i miłość ze wszystkimi ludźmi dobrej woli i z całym społeczeństwem, aby walczyć z wszelkiego rodzaju nadużyciami władzy, seksualnymi i sumienia” – pisze Ojciec Święty do Kościoła na całym świecie. Zaznacza, że istotne jest, abyśmy w obliczu tego przestępstwa nadużyć mogli wyrazić naszą skruchę i naszą stanowczość, by odważnie z nimi walczyć.

Przeczytaj pełną wersję Listu papieża Franciszka do Ludu Bożego.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Jamci
  21.08.2018 10:27
  Tomak: Bardzo ważna uwaga! I bardzo bolesna. Franciszek (mimowolnie?) wywołuje niechęć do duchownych i Kościoła. Nie wiem, o co temu człowiekowi chodzi.
 • MariaW
  21.08.2018 13:01
  Jednak w apelu Ojca Świętego Franciszka nie ma nic dziwnego.
  Pan Jezus sam powiedział: „Jak Ty Mnie posłałeś na świat, tak i Ja ich na świat posłałem. A za nich Ja poświęcam w ofierze samego siebie, aby i oni byli uświęceni w prawdzie” (J, 17, 18). Ta ofiara jest składana w czasie każdej mszy świętej. Święci ofiarowywali swoje modlitwy, cierpienia i życie za Kościół Święty, np. św. Katarzyne ze Sieny, św. Franciszek z Asyżu, św. Jan od Krzyża, św. Teresa od Jezusa, św. Teresa od Dzieciątka Jezus, św. Faustyna. Także św. Paweł pisze: „Teraz raduję się w cierpieniach za was i ze swej strony w moim ciele dopełniam braki udręk Chrystusa dla dobra Jego Ciała, którym jest Kościół.” (Kol 1, 24). Na pewno każdy z nas bardzo chętnie ofiaruje przynajmniej tak niewielką ofiarę jak modlitwę i post.
 • iMHO
  21.08.2018 13:34
  Bez Nowej Inkwizycji ds. molestowania seksualnego będzie kiepsko. Bez ukarania winnych to dalsze zamiatanie pod dywan. Niech hierarchowie się oczyszczą, a nie każą niewinnym świeckim wiernym brać odpowiedzialność za to, czego sami się dopuścili, lub co sami zaniedbali. Do tego kwestia formacji i selekcji w seminariach oraz nadzoru nad duchownymi. Bez bata ani rusz.
 • babcia
  21.08.2018 16:58
  Co prawda nie były to dzieci, ale młodzi mężczyźni pełni wiary i miłości Boga. Poszli do seminarium i tam spotkali Paetza . Czy papież uważa, że mamy modlić się i pokutować również w intencji Paetza? Uważać się za współwinnych? Paetza, któremu władze Kościoła nie odebrały tytułów, nie odsunęły od kapłaństwa? Który prowadzi o wiele bardziej dostatnie życie niż wielu z nas i to Kościół mu to umożliwia? Kościół go pieści, a my mamy pokutować za niego?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 1 2
  -3°C Sobota
  rano
  -1°C Sobota
  dzień
  0°C Sobota
  wieczór
  -1°C Niedziela
  noc
  wiecej »