Ks. Grzegorz K. może sprawować Msze św. tylko dla pensjonariuszy Domu Księży Emerytów, nie pełni żadnych funkcji o charakterze duszpasterskim, ma zakaz pracy duszpasterskiej z dziećmi i młodzieżą oraz zakaz posiadania na portalach internetowych swoich profili - informuje Kuria Warszawsko-Praska w przesłanym KAI komunikacie w sprawie obecnej sytuacji prawno-kanonicznej ks. Grzegorza K.
Poniżej pełny tekst komunikatu:
Komunikat dotyczący aktualnej sytuacji prawno-kanonicznej księdza Grzegorza K.
W związku z przedstawionymi w mediach informacjami dotyczącymi księdza Grzegorza K., pragniemy podkreślić, że w odniesieniu do tego duchownego – po zakończeniu postępowań przed sądami cywilnymi – zostały przeprowadzone wszelkie procedury, przewidziane prawem kościelnym i dokumentacja postępowania kanonicznego została przekazana do Stolicy Apostolskiej, która zdecyduje o dalszych losach księdza.
W toku postępowania kościelnego ksiądz K. został poddany diagnostyce psychologicznej wykonanej przez świeckiego specjalistę psychologa - seksuologa, biegłego sądowego. Nadto uczestniczył w terapii, którą prowadził świecki specjalista z wieloletnim doświadczeniem w pracy z ofiarami i sprawcami nadużyć seksualnych.
Po odbyciu terapii ksiądz zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Otwocku, gdzie po śmierci Dyrektora Domu, jako mieszkańcowi zlecono tymczasowo bieżące techniczne administrowanie placówką. Jego obowiązki polegają na zapewnieniu właściwego funkcjonowania domu oraz opieki nad starszymi i chorymi kapłanami, a także wykonywaniu codziennych prac fizycznych i służebnych.
Msze święte może sprawować tylko i wyłącznie dla pensjonariuszy w kaplicy Domu. Jest to kaplica prywatna, do której nie mają wstępu osoby z zewnątrz. Ksiądz nie pełni żadnych funkcji o charakterze duszpasterskim oraz ma zakaz pracy duszpasterskiej z dziećmi i młodzieżą. Duchowny ma zakaz posiadania na portalach internetowych swoich profili.
Mateusz Dzieduszycki
Rzecznik prasowy
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.