Rząd tymczasowy w Kirgistanie oznajmił we wtorek, że jest gotów do rozmów z obalonym prezydentem Kurmanbekiem Bakijewem. Wcześniej informowano, że Bakijew zadeklarował gotowość ustąpienia w zamian za gwarancje bezpieczeństwa dla niego i jego rodziny.
"On sam powinien powiedzieć, kiedy i jakim kształcie powinny rozpocząć się rozmowy" - powiedział o Bakijewie członek nowych władz, odpowiedzialny za sprawy bezpieczeństwa, Azimbek Beknazarow.
Wcześniej obalony prezydent powiedział na konferencji prasowej w swej rodzinnej wsi Tejit pod Dżalalabadem na południu kraju, że "pójdzie na emeryturę, jeśli jemu i jego krewnym zagwarantowane zostanie bezpieczeństwo".
Agencja BNS podała we wtorek, że syn prezydenta - Maksym, może przebywać na Łotwie. Szef MSZ Łotwy Maris Riekstins powiedział, że władze nie wydawały wizy Bakijewowi-juniorowi, ale nie wykluczył, że mógł on wjechać na terytorium kraju mając wizę schengeńską. Informacji na ten temat odmówiła zarówno łotewska straż graniczna jak i policja.
Według danych z rejestru przedsiębiorstw łotewskich obywatel Kirgistanu Maksym Bakijew jest związany z kilkoma firmami w tym kraju - dodaje BNS.
Opozycja przejęła władzę w Biszkeku w zeszłym tygodniu, po krwawych starciach między uczestnikami protestów socjalnych a milicją. Prezydent Bakijew opuścił stolicę i schronił się na południu kraju.
We wtorek rząd tymczasowy pozbawił Bakijewa immunitetu przysługującego prezydentowi. Azimbek Beknazarow ogłosił też, że Trybunał Konstytucyjny kraju został zawieszony z powodu nieprawidłowości. Nie sprecyzował ich charakteru.
Ponadto rząd tymczasowy zdymisjonował przewodniczącego Sądu Najwyższego.
Sytuacji w Kirgistanie z uwagą przyglądają się Stany Zjednoczone i Rosja. Oba państwa mają w tym kraju bazy wojskowe.
To odpowiedź na decyzję USA o objęciu stali i aluminium dodatkowymi taryfami. Reszta czeka.
Dodatkowo resort handlu ogłosił osobne sankcje na podmioty z USA.
„Pociągał mnie Kościół katolicki: jest wiekowy, wiele przetrwał i udowodnił swoją stałość”.
Zapraszam do wspólnej modlitwy - przekazał w środę bp Zieliński.
Na terenie byłego niemieckiego obozu dla polskich dzieci odbędzie się Mała Droga Krzyżowa.
"Chodzi o to, kto jest właścicielem prawdy i kto ją interpretuje."