Bp Kamiński: Nie wyruszajmy na służbę o własnych siłach

Biskup warszawsko-praski poświęcił nową świątynię w Loretto.

Przestronna, jasna i prosta świątynia w samym środku lasu może pomieścić pół tysiąca osób. Na odpust, który tradycyjnie odbywa się w Loretto w drugą niedzielę września, przyjechało kilka razy więcej.

Większość przybyłych zajęła sektory na przyświątynnym terenie i to, co działo się we wnętrzu kościoła obserwowała na telebimach. A w środku surowej jeszcze budowli, bp Romuald Kamiński, w koncelebrze z kilkudziesięcioma kapłanami sprawował pierwszą najświętszą ofiarę.

Na jej początku poświęcił ołtarz i mury budowli oraz umieścił w mensie ołtarza relikwie bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego, inicjatora budowy świątyni i założyciela opiekującego się nią Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej.

GALERIA Z UROCZYSTOŚCI - TUTAJ

Biskup zaznaczył, że uroczystość pierwszej Mszy św. w nowym Domu Bożym odbywa się w 99. roku istnienia zgromadzenia sióstr loretanek. Wyraził też nadzieję, że w przyszłym roku, jubileuszowym dla sióstr - kustoszek sanktuarium, odbędzie się konsekracja.

- Uwielbiajmy Boga z głębi naszych serc za łaskę otwarcia nowej świątyni w czasie, gdy wiele społeczności bogatych, znudzonych, ale nade wszystko zagubionych, świątynie zamyka - powiedział bp Romuald Kamiński, równocześnie przypominając przekraczającym progi nowej świątyni,  że są zobowiązani do "troski o zbawienie innych".

Nawiązując do czytań o zwiastowaniu, a następnie o posłudze brzemiennej Maryi, która poszła do swojej krewnej Elżbiety, bp Romulad Kamiński zaznaczył, że "siła łaski, czyli miłości, którą wlewa w nasze serce Bóg, może uczynić z nas jego sługi".

- Nie wyruszajmy na prawdziwą służbę, odpowiedzialną i owocną o własnych siłach - przestrzegał biskup. I dodawał: - Czego możemy spodziewać po człowieku, sięgającym po jakąkolwiek władzę, która z istoty swej ma być służbą, a nie ma do tego odpowiednich sił? Stąd i owoce są małe albo żadne. Może się ta refleksja przyda na czas czekających nas niebawem wyborów. By nie było kolejnych rozczarowań i zawiedzionych nadziei.

W uroczystości wzięło udział kilka tysięcy wiernych z obu warszawskich diecezji i innych rejonów Polski   Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość W uroczystości wzięło udział kilka tysięcy wiernych z obu warszawskich diecezji i innych rejonów Polski
Biskup zachęcał też do tego, by od Maryi uczyć się pokory. 

- Ta cnota pozwala nam widzieć i oceniać każdy nasz rok zgodnie z prawdą. O wiele prostsze jest życie człowieka mającego pokorne spojrzenie na otaczającą go rzeczywistość.W ten sposób może być bardziej pomocny dla drugiego człowieka - tak jak pokazała to nasza Matka - mówił duchowny.

Warszawsko-praski ordynariusz przypomniał o praktykowaniu nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca, jako wynagrodzenia za pięć rodzajów bluźnierstw, którymi jest obrażane serce Niepokalanej.

Zaznaczył jednak, że tę pobożną praktykę, o którą prosiła sama Maryja w czasie objawień w Fatimie, należy podjąć nie ze względu na przypisane do niej przywileje, ale z miłości do Matki.

W uroczystości odpustowej wzięły udział siostry loretanki, ojcowie ze Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi, przedstawiciele innych zgromadzeń zakonnych działających na terenie diecezji warszawsko-praskiej oraz członkowie Rodziny Loretańskiej.

W pielgrzymkach pieszych przybyli na nią mieszkańcy diecezji drohiczyńskiej oraz dekanatu jadowskiego. Ze sztandarami licznie stawili się członkowie Kościelnej Służby Porządkowej "Totus Tuus". Obecni byli również fundatorzy świątyni.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
-2°C Środa
rano
0°C Środa
dzień
0°C Środa
wieczór
-3°C Czwartek
noc
wiecej »