Arcybiskup Ryś i rabin Pash bohaterami debaty dwóch ambon u lubelskich dominikanów

Rabin B. Pash: "Świat nie mógłby istnieć bez Mesjasza". Abp G. Ryś: "Z Chrystusem Bóg wszedł w historię".

Wieczorem 27 września, w bazylice ojców dominikanów przy ul. Złotej 9 na Starym Mieście w Lublinie, naprzeciw siebie – na dwóch ambonach – stanęli rabin Boaz Pash z Jerozolimy oraz abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Temat debaty brzmiał: „Przełom czasu w judaizmie i chrześcijaństwie”. Prowadził ją o. Tomasz Dostatni OP.

Wystąpienie rozpoczął rabin. W kontekście zagadnienia czasu w judaizmie zauważył, że według niektórych interpretacji mesjasz miał istnieć zanim został stworzony świat. Inni nadal na niego czekają. Mówił, że świat nie mógłby istnieć bez mesjasza. Zwrócił uwagę na kwestię stosunku człowieka do czasu we współczesnym świecie. – Jesteśmy ograniczeni czasem, ciągle nam go brakuje. Brakuje nam czasu dla bliskich, by odwiedzić rodziców, dziadków, bo robimy rzeczy, aby coś po nas przetrwało. Dla jednych sposobem na wieczność będą dzieci, wnuki, dla innych książka lub inne osiągnięcia. Czas jest jak drapieżne zwierzę. Tymczasem Bóg nie jest kontrolowany przez czas. Jest wieczny. Dlatego spróbuj żyć w taki sposób, w jaki żyje Bóg. Nie ma wczoraj, nie ma jutro – kontynuował.

Zwrócił przy tym uwagę na wątek religii w świecie współczesnym, używając zabawnego porównania. – Zarówno ja, jak i arcybiskup Ryś reprezentujemy Boga. Sprzedajemy religię. Ja mam mały kram, arcybiskup ma duży hipermarket. Ale ludzie, wszyscy, poszukują duchowości, prawdy, szczerości. Dzisiaj robimy zakupy coraz częściej w Internecie. A tym, co decyduje o tym, co jest dla nas lepsze – jest algorytm. My też tak powinniśmy myśleć, aby sprzedać swój „towar” w Internecie. Dziś naukowcy podkreślają, że bez względu na podziały religijne, trzeba to robić razem – akcentował.

Abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na dwa terminy określające czas: kairos i chronos. Złożył na początku życzenia noworoczne rabinowi (niedawno Żydzi obchodzili rozpoczęcie Nowego Roku 5779). Na tej podstawie przywołał tradycję oznaczania lat przed i po Chrystusie w kulturze chrześcijańskiej, a potem przeszedł do zagadnienia „pełni czasów”, która się dopełniła w Chrystusie. Zauważył, że znaczenie pełni czasów świetnie wyjaśnia św. Antoni z Padwy. – Czas wypełniony, to czas pełen Boga. Nowa jakość. Z Chrystusem Bóg wszedł w historię. Ta pełnia czasu przekłada się na ludzkie biografie. Tak jest chociażby ze świadectwami wiary, gdzie jest wyraźny podział na czas przed i po spotkaniu z Chrystusem – mówił metropolita.

Zwrócił uwagę na to, że liturgia stanowi niezwykle istotny element rozumienia czasu i historii zbawienia. – Bóg jest w naszej historii. Jednak można mieć historię, ale nie mieć pamięci. Liturgia sprawia, że nasza historia zbawienia staje się pamięcią zbawienia – analizował. Zwrócił też uwagę, że mimo zła, wojen, grzechu, Bóg jest wierny swojemu przymierzu, wierny człowiekowi. – Nic Mu się nie wymyka. Bóg prowadzi swój lud. Jest taki rodzaj nadziei, gdy czyta się Apokalipsę w Kościele. Apokalipsa odsłania Boga, który wchodzi w ludzką historię. Bo wtedy, gdy jest grzech, zło, wojny – to Bóg wydaje się być zasłonięty. Jednak Pan ma ostatni głos – podsumował.

Potem nastąpiła wymiana pytań dyskutantów oraz nadszedł moment zadawania pytań przez publiczność. Debata przebiegła w życzliwej i przyjacielskiej atmosferze.

Wcześniej, bo o godz. 18.00, odbyła się Msza św. pod przewodnictwem abp. G. Rysia. W modlitwie uczestniczyli duchowni różnych kościołów chrześcijańskich oraz rabin B. Pash. – Czuję się tak bardzo wzruszony. To niesamowite doświadczenie – mówił po liturgii rabin.

Z modlitwą i śpiewem wystąpił Symcha Keller oraz schola duszpasterstwa akademickiego. Debacie przysłuchiwał się m.in. bp Mieczysław Cisło. Wydarzenie wpisuje się w program „Lublin Ekumeniczny 2018. W setną rocznicę odzyskania niepodległości (1918–2018)”. Wśród organizatorów byli m.in.: Miasto Lublin, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego czy Fundacja „Ponad Granicami” im. św. Jacka Odrowąża.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Kazimierz
  28.09.2018 14:58
  Dlaczego niesmak, i dlaczego ta debata niby gorsząca? My jesteśmy przecież z nich.
 • Andrzej
  28.09.2018 15:29
  "My jesteśmy przecież z nich"? Proponuję poznać na ten temat opracowania naukowe znawcy tematu - ks. prof. Chrostowskiego - współzałożyciela i współprzewodniczącego Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.
 • Kazimierz
  28.09.2018 15:51
  I pewnie udowodni, że Jezus też nie jest Żydem... A ewangelie są autonomiczne względem pism strego przymierza itd... Obawiam się, że chrześcijaństwu (i nie tylko) przeczy ów lęk o utratę własnej tożsamości w zetknięciu z ludźmi widzącymi świat i Boga inaczej. Nie tu leży sedno wiary. A już z pewnością nie w pogardzie wobec innych, obcych, słabych.
 • art
  28.09.2018 17:43
  5 Tych dwanaście posłał Jezus, rozkazując im, mówiąc: Na drogę poganów nie zachódźcie, i do miast Samarytańskich nie wchódźcie;

  6 Ale raczéj idźcie do owiec, które poginęły z domu Izraelskiego. [2]

  7 A szedłszy przepowiadajcie, mówiąc: Iż się przybliżyło królestwo niebieskie.

  8 Niemocne uzdrawiajcie, umarłe wskrzeszajcie, trędowate oczyszczajcie, czarty wyrzucajcie: darmoście wzięli, darmo dawajcie.

  9 Nie miejcie złota, ani śrebra, ani pieniędzy w trzosach waszych. [3]

  10 Ani taistry w drodze, ani dwu sukien, ani butów, ani laski; albowiem godzien jest robotnik strawy swojéj. [4]

  11 A do któregokolwiek miasta albo miasteczka wnidziecie, pytajcie się, kto w niem jest godzien, i tam mieszkajcie, póki nie wynidziecie. [5]

  12 A wchodząc w dom, pozdrawiajcie go, mówiąc: Pokój temu domowi.

  13 A jeźliby był on dom godny, przyjdzie nań pokój wasz, a jeźliby nie był godny, pokój wasz wróci się do was.

  14 I ktobykolwiek was nie przyjął, ani słuchał mów waszych, wychodząc precz z domu albo z miasta otrząśnijcie proch z nóg waszych. [6]

  15 Zaprawdę powiadam wam: Lżéj będzie ziemi Sodomskiéj i Goromorrejskiéj w dzień sądny, niźli miastu onemu.

  16 Oto Ja was posyłam jako owce między wilki, bądźcież tedy mądrymi jako wężowie, a prostymi jako gołębice. [7]

  17 A strzeżcie się ludzi; albowiem was będą wydawać do rad, i w bóżnicach swoich was biczować będą.

  18 I do starostów i do królów będziecie wodzeni dla mnie na świadectwo im i poganom.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  15°C Piątek
  rano
  16°C Piątek
  dzień
  16°C Piątek
  wieczór
  14°C Sobota
  noc
  wiecej »