MSZ Syrii: jesteśmy gotowi na powrót uchodźców

Minister spraw zagranicznych Syrii Walid el-Mualim poinformował o tym na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

- Cieszymy się z wszelkiej pomocy przy odbudowie od tych krajów, które nie uczestniczyły w agresji na Syrię - powiedział szef dyplomacji. - Kraje, które oferują jedynie warunkową pomoc lub nadal wspierają terroryzm, nie są mile widziane, żeby nam pomóc - zastrzegł Mualim.

Minister oświadczył, że wojska Stanów Zjednoczonych, Francji i Turcji są w Syrii "siłami okupacyjnymi" i "muszą natychmiast i bez żadnych warunków" się z niej wycofać. Szef syryjskiego MSZ potępił działania - jak to ujął - "nielegalnej koalicji międzynarodowej pod wodzą USA", rozmieszczonej w Syrii "pod pretekstem walki z terroryzmem". Siły koalicji zwalczają w Syrii dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS).

- Walka z terroryzmem dobiega końca - zauważył minister, dodając że rząd w Damaszku nie skończy jej tak naprawdę dopóki Syria "nie zostanie oczyszczona z terrorystów i nielegalnej obecności (sił) zagranicznych". Władze syryjskie od początku wojny domowej "terrorystami" nazywali rebeliantów walczących z siłami lojalnymi wobec prezydenta kraju Baszara el-Asada.

Według władz Syrii "obecnie sytuacja w terenie jest bardziej stabilna i bezpieczna" i "zostały spełnione wszystkie warunki do tego, aby pozwolić na dobrowolny powrót uchodźców" - poinformował Mualim. "Wszyscy Syryjczycy będący za granicą mogą powrócić" do kraju - dodał, wskazując że "tysiące syryjskich uchodźców już zaczęło wracać".

- Syryjski rząd uczyni wszystko, co w jego mocy, aby ułatwić ten powrót. Niedawno został utworzony specjalny komitet, żeby pomóc (uchodźcom) powrócić do ich miejsc pochodzenia - zapewniał szef MSZ Syrii.

Mualim podkreślił również na forum ZO ONZ, że komisja odpowiedzialna za przygotowanie nowej konstytucji nie zaakceptuje nakazów z zewnątrz. Wszystko, co postrzegane jest jako ingerencja w sprawy wewnętrzne Syrii, będzie odrzucone - podkreślił.

Syryjskie siły rządowe, wspierane przez Rosję i Iran, odbiły z rąk rebeliantów sprzeciwiających się władzy Asada większość terytorium, które opanowali podczas trwającej od 2011 r. wojny domowej. W wyniku tego konfliktu życie straciło ponad 400 tysięcy ludzi, a kilka milionów musiało uciekać ze swoich domów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
28°C Piątek
dzień
29°C Piątek
wieczór
25°C Sobota
noc
21°C Sobota
rano
wiecej »