Były redaktor naczelny "Gościa Niedzielnego" wziął udział w X Dziennikarskim Podwieczorku u Biskupa Płockiego.
Aktualny prezes zarządu Fundacji Opoka mówił o swoim doświadczeniu pracy w mediach, które zdobył, kierując przez kilkanaście lat "Gościem Niedzielnym". Stawiał dziennikarzom pytanie: - Czy tak szybki rozwój technologii i mediów służy temu, aby człowiek, jak mówi św. Ignacy Loyola, "czcił Boga, służył Mu i zbawił duszę swoją?". Odpowiedź, niestety, jest przecząca - ten niezwykły rozwój przynosi w tym względzie więcej szkody niż pożytku - mówił ks. Marek Gancarczyk.
Zwrócił uwagę, że w redagowaniu katolickiego tygodnika opinii kierował się dwoma racjami: aby mówić o Bogu i Kościele prosto i przystępnie oraz by kształtować katolików świadomych i zainteresowanych tym, co dzieje się w świecie: w społeczeństwie, polityce, nauce i kulturze. - Dziennikarz wciąż powinien wracać do pytania, czemu ma służyć jego praca, powinien wciąż i do końca dociekać, jak jest naprawdę i jaki jest sens wydarzeń. Czasem pisze się wiele, nie zwracając uwagi na to, co jest istotne. Tu, niestety, internet pozbawił wielu z nas tej twórczej determinacji. Wreszcie, wciąż trzeba pytać się o język, którym opisujemy Kościół i świat. Wyznam wam, że w dziennikarstwie polubiłem starodawne słowa, jak "pobożność", bo są czytelne, jasne i bogate - mówił ks. Gancarczyk.
Doroczne spotkanie mediów lokalnych z terenu diecezji płockiej z bp. Piotrem Liberą staje się już tradycją. Jest organizowane z okazji Dnia Środków Społecznego Przekazu, który Kościół w Polsce obchodzi w trzecią niedzielę września. - W tegorocznym orędziu papieża Franciszka na ten dzień słyszymy jego mocną przestrogę, aby strzec się łgarstwa i fałszu oraz pozwolić oczyścić się przez prawdę. To jest szczególnie ważne w dziennikarstwie, aby było w nim więcej pokoju - powiedział bp Libera.
Warto przypomnieć, że przez ostatnich 9 lat zaproszonymi prelegentami na spotkania z dziennikarzami w płockiej kurii byli: kolejni rzecznicy episkopatu Polski ks. Józef Kloch i ks. Paweł Rytel-Andrianik, dziennikarze Marcin Przeciszewski, Ewa Czaczkowska, Monika Przybysz i Marzena Nykiel oraz księża: Henryk Seweryniak, Ireneusz Mroczkowski i Dariusz Majewski.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.