Pierwsza taka od 40 lat ogólnopolska pielgrzymka księży na Jasną Górę odbędzie się 1 maja. Zorganizowano ją w ramach obchodów Roku Kapłańskiego i będzie przebiegała pod hasłem „Wierność Chrystusa, wierność kapłana”. Organizatorzy spodziewają się przynajmniej 10 tys. uczestników. Wszystkich księży posługujących w Polsce – diecezjalnych i zakonnych – jest ok. 29 tys.
Swój udział zapowiedział kard. Claudio Hummes, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa, który wygłosi homilię. Będą też kard. Stanisław Dziwisz, przewodniczący Komisji Duchowieństwa KEP i nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk. Ze swoimi kapłanami przybędą ponadto biskupi poszczególnych diecezji.
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Warszawie bp Stanisław Budzik, sekretarz generalny KEP, zwrócił uwagę, że wydarzenia ostatnich tygodni, katastrofa pod Smoleńskiem i narodowa żałoba, pokazały jak bardzo potrzebni są księża, ich modlitwa, wsparcie i sprawowane Msze św.
O pielgrzymce kapłanów na Jasną Górę opowiedział ks. prałat Adam Kokoszka, przewodniczący Sekcji Stałej Formacji Kapłańskiej przy Komisji Duchowieństwa KEP. Zwrócił uwagę na znaczenie daty pielgrzymki – 1 maja to koniec Tygodnia Modlitw o Powołania, początek miesiąca maryjnego i niemalże przeddzień uroczystości Matki Bożej Królowej Polski.
Pielgrzymka rozpocznie się już 30 kwietnia w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej Apelem o godz. 21.00, po którym nastąpi czuwanie pokutne oraz o północy pasterka maryjna.
1 maja o godz. 11.00 księża wyruszą z procesją spod archikatedry częstochowskiej na Jasną Górę, gdzie zostanie odczytane orędzie Benedykta XVI do polskich kapłanów a Mszy św. przewodniczyć będzie kard. Hummes. Na koniec duchowni odnowią swoje przyrzeczenia kapłańskie oraz nastąpi akt zawierzenia polskich kapłanów Chrystusowi za pośrednictwem Matki Bożej. Akt odczyta kardynał-senior Franciszek Macharski oraz przedstawiciele księży diecezjalnych i zakonnych. Na koniec kapłani złożą wotum wierności, w postaci księgi z nazwiskami niemal 3 tys. księży, którzy zginęli z rąk hitlerowców lub w niewoli sowieckiej i misjonarzy męczenników oraz urny z ziemią z miejsc kaźni z Polski, Rosji i Niemiec.
Księgę przygotowało Wyższe Seminarium Duchowne z Tarnowa. Klerycy przez niemal 3 tygodnie - zaczynając od początku Wielkiego Postu - ręcznie wpisywali nazwiska kapłanów i kleryków, z zaznaczeniem z jakiej diecezji lub którego zakonu pochodzili, datą i miejscem śmierci. – Zdajemy sobie sprawę z tego, że ta księga jest otwarta, że lista, kompletowana przez nas przez kilka miesięcy, można być jeszcze niekompletna – powiedział podczas konferencji ks. prałat Jacek Nowak, rektor seminarium tarnowskiego. Przypomniał, że księga była pomysłem biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca jako odpowiedź na apel Jana Pawła II, który w 1999 i 2000 roku prosił o podtrzymywanie pamięci o tych kapłanach, którzy oddali życie za wiarę.
Ks. prałat Tadeusz Bukowski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie, opowiedział o pracy nad wydaniem Księgi i symbolice jej ornamentyki. Zdobiona jest motywem cierni z obrazu z bazyliki w Getsemani. Urna ma kształt cylindra spowitego w chustę z widniejącym na środku krucyfiksem. Zarówno księga, jak i urna zostaną umieszczone w Kaplicy Pamięci Narodu Polskiego im. o. Augustyna Kordeckiego w XVII-wiecznej dzwonnicy na Jasnej Górze.
Podczas konferencji swoimi refleksjami nt. Roku Kapłańskiego podzielili się ks. prałat Jan Sikorski oraz franciszkanin konwentualny o. Marek Wódka.
Ks. Sikorski opowiedział o inicjatywach związanych z Rokiem Kapłańskich – księża na parafiach częściej wspólnie odmawiają brewiarz, odbywają pielgrzymki do Ziemi Świętej, do Ars, gdzie posługę kapłańską pełnił patron tego Roku św. ks. Jan Vianney lub do lokalnych sanktuariów, organizowane są sympozja nt. kapłaństwa, wydawane monografie o księżach a wierni świeccy zachęcani są do modlitw za kapłanów.
O. Marek Wódka, dyrektor programowy Radia Niepokalanów, zwrócił uwagę, że w rozgłośni w ciągu roku prowadzone są audycje nt. kapłaństwa oraz świętych – Jana Vianneya i o. Maksymiliana Kolbe, będących wzorem dla współczesnych kapłanów – wierności powołaniu, tożsamości kapłańskiej i odwagi. Franciszkanin mówił także o wsparciu, jakim dla księży zakonnych jest ich wspólnota, nie pozwalająca na laicyzację posługi i życia.
PROGRAM OGÓLNOPOLSKIEJ PIELGRZYMKI KAPŁANÓW NA JASNĄ GÓRĘ
30 kwietnia 2010 r.
Kaplica Cudownego Obrazu – klasztor na Jasnej Górze
uczestniczą delegaci diecezji, zakonów i zgromadzeń oraz chętni
•21.00 – Apel Jasnogórski,
•ok. 21.45 – Czuwanie pokutne: nabożeństwo Słowa Bożego, po nim Adoracja Najświętszego Sakramentu do 23.30, celebracja sakramentu pokuty,
•24.00 – „Pasterka maryjna”.
1 maja 2010 r.
Katedra częstochowska
•10.30 – 11.00 – zawiązanie wspólnoty kapłanów,
•11.00 – Modlitwa brewiarzowa („Modlitwa w ciągu dnia”),
•11.15 – powitanie pielgrzymów przez Metropolitę Częstochowskiego Arcybiskupa Stanisława Nowaka oraz „modlitwa pielgrzyma”,
•ok. 11.45 – wyjście pielgrzymów w stronę Jasnej Góry, w drodze modlitwa różańcowa (tajemnice światła),
ok.12.45 – Plac Jasnogórski – przygotowanie do Eucharystii,
ok. 13.30 – Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Kardynała Prefekta Kongregacji Duchowieństwa, polskich biskupów i wyższych przełożonych zakonnych.
Podczas Eucharystii kapłani odnowią przyrzeczenia kapłańskie, dokonają aktu zawierzenia Jezusowi Chrystusowi – Najwyższemu i Jedynemu Kapłanowi, a także złożą votum w formie urny z ziemią, na której w XX w. zginęli polscy duchowni wraz z księgą zawierającą ich imiona i nazwiska.
UWAGA:
Na rozpoczęcie pielgrzymki (przy wejściu do częstochowskiej katedry) każdy kapłan otrzyma „Modlitewnik pielgrzyma”, w którym znajdzie szczegółowy program, teksty modlitw (brewiarzowych i mszalnych), pieśni oraz rozważań.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.