Reklama

Warszawa: Ursuska Fatima zaprasza

Uroczystości odpustowe w czwartek, 13 maja br., w 93. rocznicę pierwszego fatimskiego objawienia Matki Bożej i 29. rocznicę zbrodniczego zamachu na życie Ojca Świętego Jana Pawła II oraz w 2. roku Wielkiej Nowenny Fatimskiej

Reklama

W czwartek, 13 maja br., w 93. rocznicę pierwszego fatimskiego objawienia Matki Bożej i 29. rocznicę zbrodniczego zamachu na życie Ojca Świętego Jana Pawła II oraz w 2. roku Wielkiej Nowenny Fatimskiej, w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na osiedlu Niedźwiadek w Warszawie Ursusie odbędą się uroczystości odpustowe ku czci Patronki sanktuarium i parafii, inaugurujące tegoroczne nabożeństwa fatimskie.

Program uroczystości przewiduje:
- o godz. 7.00 i 8.00 – Msze św. z kazaniami maryjnymi, a następnie odmówienie litanii do błogosławionych Dzieci Fatimskich – Hiacynty i Franciszka i ucałowanie ich relikwii.

- o godz. 15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego i adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 17.50.

- o godz. 17.30 – Nabożeństwo majowe.

- o godz. 18.00 – Uroczysta Msza św. koncelebrowana, której będzie przewodniczył oraz wygłosi Słowo Boże legendarny Ks. Infułat Józef Wójcik z Suchedniowa. Po Mszy św. Ks. Infułat poprowadzi ulicami parafii procesję różańcową z figurą Matki Bożej Fatimskiej i relikwiami błogosławionych Dzieci Fatimskich do pięciu stacji różańcowych. Uroczystość uświetniać będą orkiestra dęta i śpiew pieśni fatimskich.

- Po zakończeniu procesji różańcowej, Apel Jasnogórski i ucałowanie relikwii błogosławionych Dzieci Fatimskich w Sanktuarium zakończą uroczystości.

Kościół Matki Bożej Fatimskiej w Warszawie Ursusie zbudowano w latach 1984-91 jako wotum dziękczynne parafian dla Matki Bożej w fatimskim wizerunku za cud ocalenia życia Ojca Świętego Jana Pawła II podczas zamachu w dniu 13 maja 1981 roku.

Od 1991 roku w kościele odbiera cześć wiernych Matka Boża Fatimska - Patronka parafii, w 2,5-metrowej drewnianej figurze, ofiarowanej przez Ruch Maryjny z Fatimy. Figurę tę, umieszczoną na głównej ścianie ołtarzowej, na tle ceramicznej mozaiki, obrazującej fatimski Cud Słońca, pobłogosławił Ojciec Święty Jan Paweł II w dniu 9 czerwca 1991 r. w parku Agrykola w Warszawie podczas IV pielgrzymki do Ojczyzny.

W dniu 13 maja 2006 r. Prymas Polski, Józef Kardynał Glemp, uznając zasługi parafii w krzewieniu kultu Matki Bożej Fatimskiej, podniósł kościół do godności Sanktuarium. Natomiast w dniu 13 września 2008 r. łaskami słynącą figurę Matki Bożej Fatimskiej w ursuskim Sanktuarium ukoronował Metropolita Warszawski, Arcybiskup Kazimierz Nycz. Mszy św. koronacyjnej przewodniczył Prymas Polski, Józef Kardynał Glemp.

Rok 2010 w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Warszawie Ursusie jest drugim rokiem Wielkiej Nowenny Fatimskiej, zainicjowanej przez Sekretariat Fatimski, działający przy Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem. Nowenna ta zakończy się, jeśli Bóg pozwoli, 13 maja 2017 r. - w 100. rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie.

Tematem przewodnim do rozważań w tym roku, zaczerpniętym z istoty orędzia fatimskiego, jest: „Bezpieczni na krawędzi czasu – zawsze przy Maryi”. W rozważaniach pomocne są podręczniki wydane przez Sekretariat Fatimski w Zakopanem.

Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Warszawie Ursusie , przy okazji zawierzenia się Matce Najświętszej, złożyła przyrzeczenie codziennego odmawiania różańca. I tak już od 1989 r. codziennie odmawiany jest wspólnotowo różaniec pod przewodnictwem kapłana. Codziennie jest też adoracja Najświętszego Sakramentu i nieustająca Koronka do Miłosierdzia Bożego. Poza tym codziennie w parafii modli się 20 kół Żywego Różańca, w tym jedno dziecięce. W każdą środę jest Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Parafia podjęła też praktykę odprawiania nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca, połączonego z Mszą św. wotywną o Niepokalanym Sercu Maryi i adoracją Najświętszego Sakramentu, podczas której jest 15-minutowe rozważanie różańca oraz z Apelem Jasnogórskim. Od 20 lat, od maja do października, 13. dnia miesiąca, odbywają się uroczystości fatimskie ubogacone procesjami różańcowymi z Figurą Matki Bożej Fatimskiej i relikwiami błogosławionych Dzieci Fatimskich – Hiacynty i Franciszka. W maju procesja ta podąża ulicami parafii do pięciu ołtarzy – stacji różańcowych. Zazwyczaj prowadzi ją ksiądz biskup, który przed procesją sprawował Eucharystię w Sanktuarium i wygłosił okolicznościowe kazanie. W pozostałych miesiącach, do października, procesje różańcowe odbywają się wokół Sanktuarium. Do tego dnia wierni przygotowują się duchowo poprzez modlitwę nowenny odmawianej w Sanktuarium. Już 5 lat, każdego drugiego dnia miesiąca, trwa adoracja Najświętszego Sakramentu po Mszy św. wieczornej do Apelu Jasnogórskiego, po którym o godz. 21.00 odprawiana jest Msza św. z okolicznościowym kazaniem i modlitwą o rychłą beatyfikację Sługi Bożego Jana Pawła II. Na zewnętrznej ścianie Sanktuarium jest epitafium poświęcone Papieżowi Janowi Pawłowi II, z płaskorzeźbą i tekstem wypowiedzianym przez niego w Fatimie w rok po zamachu na jego życie.

Wokół Sanktuarium – ursuskiej Fatimy, z ofiar wiernych, powstaje wśród pięknej zieleni imponująca Droga Krzyżowa. Do zakończenia jej budowy brakuje jeszcze tylko dwóch stacji.

Kustosz – Proboszcz i budowniczy ursuskiej Fatimy – Ks. Prałat Roch Walczak z wikariuszami: Ks. Piotrem Frydrychem i Ks. Tomaszem Zaperty oraz parafianie bardzo serdecznie zapraszają wszystkich czcicieli matki Bożej Fatimskiej do udziału w uroczystościach fatimskich na osiedlu Niedźwiadek w Warszawie Ursusie.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
-1°C Niedziela
noc
-1°C Niedziela
rano
0°C Niedziela
dzień
0°C Niedziela
wieczór
wiecej »

Reklama