Pod hasłem „Europa i osoby przemieszczające się. Przezwyciężyć lęki, nakreślić perspektywy” (Europa y las personas en movimiento. Superar los miedos, diseñar perspectivas) rozpoczął się w Maladze międzynarodowy kongres poświęcony ruchom migracyjnym. Został zorganizowany przez Konferencję Episkopatu Hiszpanii.
W kongresie udział biorą przedstawiciele europejskich episkopatów, krajowi dyrektorzy ds. duszpasterstwa imigracji, działacze społeczni, politycy oraz wolontariusze. Podczas obrad uczestnicy przeanalizują różnorodne przyczyny i konsekwencje ruchów migracyjnych w Europie oraz reakcje Kościoła wobec tych zjawisk.
„Tematyka wystąpień koncentruje się przede wszystkim na rodzinie, która jest podstawową komórką naszych społeczeństw – powiedział przewodniczący komisji episkopatu Hiszpanii ds. migracji. Parafie stają się coraz bardziej międzykulturowe. Właśnie w kontekście kościelnym następuje spotkanie imigranta z lokalną wspólnotą i społeczeństwem. Przez analizę tych trzech rzeczywistości: rodziny, parafii i społeczeństwa oraz ich relacji z ruchami migracyjnymi chcemy odpowiedzieć z punktu widzenia kościelnego na pytanie, co robi Kościół i co powinien robić. Pragniemy dać właściwą odpowiedź na wezwanie, jakim są dla Kościoła i społeczeństwa ruchy migracyjne w chwili obecnej” – podkreślił bp José Sánchez.
Kongres zakończy się 1 maja uroczystą Mszą, której będzie przewodniczył kard. Antonio María Rouco Varela. Wezmą w niej udział przedstawiciele innych narodowości.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.