Arcybiskup Julián Barrio Barrio z Santiago de Compostela przybędzie do Polski w piątek, 30 kwietnia. Odwiedzi Jakubów i Więcławice, gdzie są parafie św. Jakuba, a także Częstochowę i Kraków. Zaprosi Polaków do nawiedzania w roku jubileuszowym grobu św. Jakuba w Hiszpanii.
Arcybiskup Julián Barrio Barrio wizytę w Polsce rozpocznie w piątek, 30 kwietnia, od spotkań w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, na terenie której znajduje się jedyne w Polsce sanktuarium pielgrzymkowe św. Jakuba. Ks. Stanisław Czerwiński, proboszcz z Jakubowa k. Głogowa, powita abp. Barrio na lotnisku w Berlinie, skąd samochodem przejadą do Rokitna. Tam metropolitę Santiago przywita ordynariusz zielonogórsko-gorzowski bp Stefan Regmunt.
Około godz. 15.30 pielgrzymi oraz zaproszeni goście przejdą pod należący do kopalni Polkowice–Sieroszowice szyb SG1, który nosi imię św. Jakuba. Tam abp Julián Barrio Barrio odsłoni Muszlę Jakubową na ścianie budynku przy szybie.
1 maja na Jasnej Górze arcybiskup Santiago de Compostela weźmie udział w pierwszym kongresie Bractwa św. Jakuba Starszego Apostoła i III pielgrzymce czcicieli i wiernych z parafii św. Jakuba. Przewidziany jest m.in. panel dyskusyjny o obchodach Roku św. Jakuba w Polsce. W kaplicy Cudownego Obrazu odmówiony zostanie akt oddania członków Bractwa św. Jakuba Matce Bożej Królowej Polski. Później abp Barrio weźmie udział w Mszy św. na Jasnej Górze koncelebrowanej przez biskupów z udziałem duchownych uczestniczących w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kapłanów.
W niedzielę, 2 maja, arcybiskup Santiago odprawi o godz. 12.15 Mszę św. w kościele św. Jakuba w Więcławicach Starych i spotka się z pielgrzymami na Drodze Św. Jakuba. Wieczorem uda się do Krakowa, gdzie nawiedzi Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. 3 maja spotka się w kurii krakowskiej z kard. Stanisławem Dziwiszem. Po południu odleci do Santiago.
Jubileuszowy Rok Święty ogłasza się w Santiago de Compostela we wszystkich latach, w których święto apostoła Jakuba - 25 lipca - przypada w niedzielę. Do grobu św. Jakuba w Hiszpanii pielgrzymuje coraz więcej Polaków, co potwierdza ks. Roman Wcisło, saletyn z Centrum Pielgrzymkowego im. Jana Pawła II na Monte de Gozo. Także w kraju odtworzono i utworzono setki kilometrów szlaków św. Jakuba.
Informacja o Roku św. Jakuba została uwzględniona w programie duszpasterskim na rok 2009/2010. – Osobiste przeżycia wewnętrzne, nawrócenia, rozmowa z Bogiem i spotkania z ludźmi na szlakach pielgrzymich, prowadzących do grobu św. Jakuba, to dzieło, które pragniemy przybliżyć w Roku Jakubowym. Pątniczy trud, modlitwa, pokuta, miłosierdzie i nadzieja płynąca z Ewangelii – oto z czym wyruszamy na szlak – zaznaczył ks. Stanisław Czerwiński, proboszcz z Jakubowa k. Głogowa. W poszczególnych rejonach (diecezje skupione wokół parafii św. Jakuba w Więcławicach Starych, Łebie, Szczyrku i Jakubowie) peregrynują relikwie św. Jakuba Starszego Apostoła.
Peregrynacja relikwii św. Jakuba odbywa się w czterech prowincjach:
1) prowincja południowo-wschodnia
Do tej prowincji należą archidiecezje: krakowska, przemyska, warszawska, lubelska oraz diecezje: tarnowska, rzeszowska, zamojsko-lubaczowska, sandomierska, kielecka, radomska i siedlecka. Odpowiedzialny: ks. Ryszard Honkisz – proboszcz parafii św. Jakuba w Więcławicach Starych w archidiecezji krakowskiej.
2) prowincja południowo-zachodnia
Do tej prowincji należą archidiecezje: katowicka, częstochowska, łódzka, wrocławska oraz diecezje: bielsko-żywiecka, sosnowiecka, gliwicka, opolska, łowicka, kaliska i świdnicka. Odpowiedzialny: ks. Andrzej Loranc – proboszcz parafii św. Jakuba w Szczyrku w diecezji bielsko-żywieckiej.
3) prowincja północno-wschodnia
Do tej prowincji należą archidiecezje: gdańska, warmińska, białostocka oraz diecezje: pelplińska, toruńska, ełcka, elbląska, łomżyńska, płocka i drohiczyńska. Odpowiedzialny – ks. Zezon Myszk – proboszcz parafii św. Jakuba w Łebie w diecezji pelplińskiej.
4) prowincja północno-zachodnia
Do tej prowincji należą archidiecezje: szczecińsko-kamieńska, poznańska, gnieźnieńska oraz diecezje: legnicka, włocławska, bydgoska, koszalińsko-kołobrzeska, zielonogórsko-gorzowska. Odpowiedzialny: ks. Stanisław Czerwiński – kustosz sanktuarium św. Jakuba w Jakubowie w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.