Zaplanowane na piątek, 30 kwietnia spotkanie pięciu biskupów - wizytatorów Legionistów Chrystusa z kard. Tarcisio Bertone nie zadecyduje definitywnie o losie tego zgromadzenia – stwierdził w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego dyrektor papieskiej rozgłośni, ks. Federico Lombardi SI.
Wcześniej zapowiadano, że w spotkaniu tym weźmie też udział prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. William Levada oraz prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, kard. Franc Rodé.
Ks. Lombardi zastrzegł, że piątkowe spotkanie służyć będzie prezentacji raportów i propozycji wizytatorów. Rzecznik Stolicy Apostolskiej poinformował, że decyzje zostaną podjęte w późniejszym terminie przez Ojca Świętego, po wnikliwym studium i zastanowieniu odnośnie do rezultatów wizytacji. Ks. Lombardi zapowiedział, że na zakończenie piątkowego spotkania wydany zostanie komunikat.
Zdaniem cenionego watykanisty, Sandro Magistra należy oczekiwać, że Stolica Apostolska mianuje komisarza, który w imieniu papieża będzie kierował zgromadzeniem. Zapewne z funkcji kierowniczych usunięci zostaną dawni bliscy współpracownicy założyciela Legionistów Chrystusa, w tym obecny przełożony generalny, ks. Álvaro Corcuera i wikariusz generalny, ks. Luis Garza Medina. Trzeba też oczekiwać precyzyjnych wytycznych watykańskich dotyczących dogłębnej odnowy zgromadzenia, uwalniającej je od wpływu jaki na jego duchowość wywarł ks. Marcial Maciel Degollado.
Magister przypomina, że dochodzenie w sprawie podwójnego życia założyciela Legionistów Chrystusa podjął kard. Joseph Ratzinger, w czasach kiedy zgromadzenie miało jeszcze w Watykanie możnych protektorów. Jako papież 19 maja 2006 r. podjął decyzję o nakazaniu ks. Macielowi wycofania się z wszelkiej działalności publicznej i spędzenia reszty życia na modlitwie i pokucie. Decyzja ta była związana z potwierdzeniem oskarżeń o molestowanie seksualne nieletnich. Mimo to Legioniści Chrystusa idealizowali osobę swego założyciela, przedstawiając go jako niewinną ofiarę fałszywych oskarżeń.
Zgodnie z decyzją watykańskiego sekretarza stanu ordynariusz meksykańskiej diecezji Tepic, bp Ricardo Watty Urquidi, zwizytował zgromadzenie w Meksyku i Ameryce Środkowej; abp Charles Joseph Chaput z Denver w - Stanach Zjednoczonych i Kanadzie; włoskiemu biskupowi Giuseppe Versaldiemu zlecona została wizytacja we Włoszech, Izraelu, Korei i na Filipinach; chilijski arcybiskup Ricardo Ezzati Andrello przeprowadził wizytację w Ameryce Południowej, a Hiszpan, bp Ricardo Blázquez Pérez, w Europie z wyłączeniem Włoch.
W ciągu ośmiu miesięcy biskupi odwiedzili ponad 120 wspólnot zakonnych na całym świecie. Rozmawiali indywidualnie z każdym z członków zgromadzenia, poznając opinie dotyczące stanu życia wspólnotowego oraz pracy apostolskiej.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.