Ponad połowa Polaków opowiada się za utworzeniem stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce i uważa, że stała obecność żołnierzy USA w naszym kraju zwiększy poziom bezpieczeństwa - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Obrony Narodowej.
"Ponad połowa Polaków popiera starania polskiego rządu o utworzenie stałej bazy wojsk amerykańskich w naszym kraju oraz twierdzi, że obecność baz zwiększy poziom bezpieczeństwa" - podaje MON w sobotnim komunikacie.
Poinformowano, że w przeprowadzonym na zlecenie MON badaniu na pytanie o to "czy jest Pan(i) za utworzeniem stałej bazy wojsk amerykańskich na terenie Polski", 55 proc. ankietowanych odpowiedziało twierdząco. 27 proc. respondentów było przeciwko utworzeniu baz. "Podobny odsetek Polaków (56 proc.) popiera starania polskiego rządu o utworzenie stałej bazy wojsk USA w naszym kraju" - czytamy w komunikacie.
Resort poinformował, że według 66 proc. osób biorących udział w badaniu, relacje polsko-amerykańskie są dobre lub bardzo dobre. 14 proc. respondentów uznało, że są złe. Jednocześnie 56 proc. ankietowanych uznało, że stała obecność wojsk USA w naszym kraju zwiększy poziom bezpieczeństwa. Przeciwnego zdania było jedynie 4 proc. Polaków.
MON podkreśla, że resort konsekwentnie zabiega o zwiększenie zaangażowania sił NATO i USA w Polsce. "Kwestia sił zbrojnych USA w naszym kraju jest stałym elementem dialogu polityczno-wojskowego z administracją amerykańską o czym wielokrotnie mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej" - zaznaczono.
"W tym roku minister Błaszczak rozmawiał na temat stałej obecności wojsk Stanów Zjednoczonych z sekretarzem obrony Jamesem Mattisem w Pentagonie. Podczas ostatniej wizyty w USA szef MON spotkał się m.in. z senatorem J. Inhofem p.o. przewodniczącego Komisji Sił Zbrojnych Senatu, W. Thornberrym, przewodniczącym Komisji Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów oraz Christopherem Smithem, jednym z sygnatariuszy listu kongresmenów do Sekretarza Obrony USA w sprawie poparcia propozycji stałej obecności wojskowej USA w Polsce. W przyszłym tygodniu szef MON spotka się z Johnem Boltonem, doradcą do spraw bezpieczeństwa narodowego Prezydenta USA" - informuje MON.
W komunikacie czytamy, że zdaniem Błaszczaka, "stałe zaangażowanie ze strony USA, w tym zwiększenie zasobów na terytorium Polski, byłoby przełomem w dziedzinie bezpieczeństwa europejskiego i stosunków transatlantyckich. Stanowiłoby to efektywny czynnik odstraszający oraz dałoby podstawę do strategicznego zaangażowania USA w niestabilne obecnie europejskie środowisko bezpieczeństwa".
Zgodnie z komunikatem, badanie zostało zrealizowane przez firmę Kantar Polska. Pomiar realizowany był w dniach 12-17.10.2018 roku na reprezentatywnej dla całego kraju próbie 1067 dorosłych Polaków. Wywiady z respondentami były realizowane metodą wywiadu bezpośredniego (face-to-face) wspomaganego komputerowo (CAPI) przez wykwalifikowanych ankieterów.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.