Ukraina: Zatrzymania za protesty

Ukraińska milicja zatrzymała w sobotę czterech członków nacjonalistycznej partii Swoboda, którzy w ub. wtorek brali udział w protestach przeciwko przedłużeniu pobytu na Ukrainie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

Według komunikatu prasowego Swobody wśród zatrzymanych jest wiceprzewodniczący partii Andrij Mochnyk.

Zarówno jemu, jak i jego kolegom milicja zarzuca, iż podczas protestów przeciwko flocie przed Radą Najwyższą (parlamentem) Ukrainy, "przez megafony wykrzykiwali obraźliwe hasła pod adresem urzędników państwowych, natrętnie domagając się wykonania ich bezpodstawnych żądań, wskutek czego naruszono spokój mieszkańców" - czytamy w komunikacie.

Swoboda podkreśla w nim, że jej działacze zostali zatrzymani z naruszeniem prawa, gdyż wcześniej nikt nawet nie wezwał ich do komisariatu.

W ministerstwie spraw wewnętrznych Ukrainy PAP nie udało się potwierdzić tych informacji. W związku z obchodzonym w sobotę Świętem Pracy na Ukrainie do wtorku nie działają instytucje i urzędy państwowe.

27 kwietnia w protestach przeciwników i zwolenników przedłużenia umów o stacjonowaniu na Ukrainie rosyjskiej marynarki wojennej nawet do 2047 r. wzięło udział ok. 10 tys. osób.

Tego dnia parlament ratyfikował umowę w tej sprawie, zawartą wcześniej przez prezydentów Ukrainy i Rosji, Wiktora Janukowycza i Dmitrija Miedwiediewa. W trakcie głosowania nad dokumentem w siedzibie parlamentu deputowani rzucali jajkami w jego przewodniczącego Wołodymyra Łytwyna, odpalali świece dymne, oraz bili się w sali posiedzeń.

W tym samym czasie przed siedzibą Rady Najwyższej trwała demonstracja, w trakcie której także dochodziło do potyczek. Przeciwnicy przedłużenia umów z Rosją, starając się wedrzeć do parlamentu, starli się z funkcjonariuszami oddziałów specjalnych milicji, "Berkut". Kilka osób zostało zatrzymanych.

21 kwietnia w Charkowie Janukowycz i Miedwiediew zawarli porozumienie, zgodnie z którym zamiast do 2017 roku, rosyjska Flota Czarnomorska będzie mogła pozostać na Ukrainie 25 lat dłużej, z możliwością dodatkowej prolongaty o jeszcze pięć lat, czyli do 2047 roku. W zamian za to Ukraina dostała 30-procentową zniżkę na kupowany od Rosji gaz.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  13°C Sobota
  noc
  10°C Sobota
  rano
  12°C Sobota
  dzień
  12°C Sobota
  wieczór
  wiecej »