Kara śmierci nie rozwiązuje problemu przestępczości – napisała Regionalna Konferencja Episkopatu Tajwanu. Biskupi wezwali władze krajowe do ustawowego jej zniesienia, poczynając od zawieszenia wykonywania zasądzonych już wyroków.
Falę dyskusji w tym dalekowschodnim kraju wywołała wypowiedź ministra sprawiedliwości. Jego zdaniem rząd przychyla się do stopniowej jej likwidacji, ale egzekucje zasądzonych już na nią 44 skazanych odbędą się zgodnie z prawem.
Katoliccy biskupi przypomnieli, że wzrost przestępczości w społeczeństwie związany jest przede wszystkim z brakiem wrażliwości i refleksji nad wartością ludzkiego życia. W opinii Kościoła to w rodzinie kształtuje się w dziecku szacunek dla życia, dlatego też właśnie jej winno się pomagać, by unikać w przyszłości wzrostu najpoważniejszych przestępstw. W czasie ostatniej egzekucji, 30 kwietnia, zgładzono na Tajwanie 4 osoby. Skazani na śmierć otrzymali najwyższy wymiar kary za morderstwa, w tym także na dzieciach. Dodajmy, że 70 proc. tajwańskiego społeczeństwa popiera wykonywanie tej krary.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.