Greccy bankowcy przystąpili w czwartek do 24-godzinnego strajku w proteście przeciwko śmierci trzech kolegów, którzy uwięzieni w jednym z ateńskich banków zginęli po podpaleniu budynku podczas środowych masowych manifestacji w stolicy.
Śmierć bankowców zszokowała opinię publiczną w Grecji - manifestacji, w których zginęli ludzie, nie było w tym kraju od niemal 20 lat.
"Trudno znaleźć słowa, żeby wyrazić moją rozpacz i oburzenie" tym, co się stało - powiedział w środę wieczorem prezydent Grecji Karolos Papulias.
W czwartek parlament ma debatować nad ustawą w sprawie radykalnego planu oszczędnościowego; w nocy ma dojść do głosowania. Rządzący socjaliści dysponują większością 160 mandatów w liczącym 300 miejsc parlamencie.
Z kolei największe związki zawodowe pracowników prywatnych (GSEE) i państwowych (ADEDY) potępiły w czwartek rano środowe zamieszki i wezwały do zebrania się ponownie o godzinie 18 czasu lokalnego (godz. 17 czasu polskiego) przed budynkiem parlamentu.
W środę w odpowiedzi na apel GSEE i ADEDY w demonstracji uczestniczyło ok. 20 tys. ludzi. PAME, związek zawodowy partii komunistycznej ze swej strony zebrał 10 tys. manifestantów w innym miejscu w stolicy Grecji.
Ministrowie finansów strefy euro zgodzili się w niedzielę na pakiet pomocy finansowej dla pogrążonej w długach Grecji w wysokości 110 mld euro do 2012 roku. Ceną za wsparcie z udziałem Międzynarodowego Funduszu Walutowego są drastyczne reformy budżetowe, do których zobowiązała się Grecja.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.