Reklama

Szkoła z ogrodem na dachu

Nowy budynek pijarskiej szkoły na Siekierkach pozwoli przyjąć więcej uczniów. Coraz więcej rodziców wybiera szkołę katolicką.

Reklama

Kilka klas na parterze jest już niemal gotowych. Ciepłe kolory na ścianach i podłogach będą podobać się pierwszakom, którzy w 2019 r. zjawią się w murach nowej pijarskiej szkoły na Siekierkach. Na piętrze trwają jeszcze prace budowlane.

Ale o. Bogdan Dufaj, dyrektor Szkoły Podstawowej i Przedszkola, które otwarte zostało trzy lata temu ma nadzieję, że wkrótce będzie dostępnych 18 nowych klas, a liczba uczniów będzie mogła się zwiększyć z 470 dziś do 650. Już w grudniu mają się rozpocząć prace przy nowej sali gimnastycznej.

Pierwszy budynek powstał w rekordowym tempie. Kamień węgielny z Collegium Nobilium, czyli założonej przez Stanisława Konarskiego pijarskiej szkoły u zbiegu ul. Długiej i Miodowej, na Siekierkach wmurowano ledwie 14 miesięcy temu.

Z dachu nowej podstawówki przy ul. Gościniec rozciąga się widok na centrum Warszawy. Z drugiej, za Trasą Siekierowską widać kominy Elektrociepłowni. I sanktuarium, które powstało w miejscu objawień Wandy Papis. To jej, jako małej dziewczynce, w czasie II wojny światowej Matka Boża przepowiedziała pojawienie się "braci szkolnych".

Rzeczywiście, w 1980 r. do Warszawy powrócili pijarzy, czyli duchowi synowie św. Kalasancjusza. W 1993 r. w domu zakonnym powstała pierwsza szkoła, nawiązująca do wzorców sprzed wieków: integralnego wychowania młodego człowieka przez kształtowanie sfery duchowej, intelektualnej i fizycznej,

- Marzeniem rodziców naszych uczniów i przedszkolaków jest nowa szkoła. Na przestrzeni lat podejmowano wiele inicjatyw w sprawie jej budowy. Niestety, z różnych powodów nie było szans na wybudowanie nowego obiektu - mówi Ewa Samojlik, związana z pijarską szkołą od 2000 roku.

To dzięki jej pomocy i zaangażowaniu przy sanktuarium powstało także gimnazjum oraz uruchomiono teatr  w podziemiach kościoła. Ewa Samojlik nadzorowała również budowę przedszkola pijarów, które powstało w ciągu 11 miesięcy i służy dziś 120 dzieciom.

Budowa nowego obiektu Szkoły Pijarskiej będzie prowadzona etapowo, co wiąże się z równoczesnym, stopniowym procesem przeniesienia się obecnie istniejącej szkoły z podziemi Sanktuarium i kontenerów do nowej siedziby. Proces ten pozwoli na rozwinięcie funkcji Sanktuarium jako ośrodka kultu religijnego i pielgrzymkowego.

Po feriach zimowych część uczniów Szkoły Zakonu Pijarów im. o. Onufrego Kopczyńskiego w Warszawie przeniesie się do nowego budynku. Dzięki temu powstanie zaplecze noclegowe dla uczniów z całej Polski i przybywających do sanktuarium pielgrzymów. Ale kolejne etapy zajmą z pewnością więcej czasu.

Wszystkie obiekty, w tym 32 klasy, 12 pracowni naukowych i językowych, dwie sale gimnastyczne z zapleczem, stołówka i biblioteka zajmą ponad 10 tys. metrów kwadratowych. Ciekawostką będą dachowe ogrody. By powstały, potrzeba ponad 20 mln zł. Bez pomocy sponsorów zakon pijarów nie zdoła udźwignąć wszystkich kosztów.

- W tysiącletniej historii Polski, przez ponad sześć wieków jedynie Kościół odpowiadał za szkolnictwo, wychowanie i pomoc dzieciom, najpierw w szkołach katedralnych, potem parafialnych i zakonnych. Tak było do czasów o. Józefa Kalasancjusza, wielkiego świętego założyciela zakonu, którego głównym zadaniem stało się wychowaniem i wykształceniem dzieci. Gdy Kościół powoli oddawał prowadzenie szkół państwu, doświadczenie pijarów odegrało ogromną rolę. Dziś, gdy szkoły prowadzone są przez państwo i samorząd, pijarskie szkoły cieszą się wciąż wielkim uznaniem - mówił kard. Kazimierz Nycz, który wziął udział w uroczystościach 25-lecia działalności szkoły pijarskiej na Siekierkach.

Metropolita warszawski pobłogosławił również nowy budynek szkolny. - Cieszę się, że w czasach, gdy mówi się różne złe rzeczy o szkołach, szkoły pijarskie cieszą się tak wielką popularnością, że niektórzy proszą mnie nawet bym osobiście poprosił dyrektora o przyjęcie dziecka. To dobrze świadczy o pijarach i o nauczycielach. Cieszę się, że w archidiecezji, wśród 60 katolickich szkół są także szkoły pijarskie - dodał kard. Nycz.

Zobacz także:

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
4°C Niedziela
dzień
5°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
wiecej »

Reklama