Dziś o 9.00 w Krakowie na Kazimierzu rozpocznie się 124. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Głównym tematem dwudniowych obrad będzie kapłaństwo przeżywane we wspólnocie zakonnej.
O wprowadzenie wtematykę zostali poproszeni dwaj byliprowincjałowie jezuitów o. MieczysławKożuch i o. Krzysztof Dyrek. O swoim doświadczeniu kapłaństwa we wspólnocie benedyktyńskiej będzie mówił o. Leon Knabit.
W trakciespotkania przewidziana jest dyskusjaskupiona wokół problematyki kryzysówkapłańskich i sposobów reagowania przełożonychw takich sytuacjach.
W spotkaniu wezmą udział także przewodniczący konferencji zakonnych Litwy, Białorusi i Ukrainy.
W bazylice Bożego Ciała wraz zebranymi przełożonymi modlić się będą kard. Stanisław Dziwisz i bp Kazimierz Gurda, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego.
W 124. Zebraniu Plenarnym weźmie udział 78 wyższych przełożonych zakonów męskich z całej Polski. Spotkanie odbędzie się u kanoników regularnych w związku ze zbliżającą się kanonizacją bł. Stanisława Kazimierczyka, który w krakowskim klasztorze kanoników przeżywał swoje kapłaństwo i gdzie znajdują się jego relikwie.
Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce jest kościelną osobą prawną kolegialną powołaną do istnienia przez Stolicę Apostolską i podlega Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
Głównym celem Konferencji jest koordynacja zamierzeń mających na celu rozwój życia zakonnego w Polsce, wspieranie wzajemnej współpracy i pomocy między instytutami zakonnymi oraz umacnianie więzów solidarności i komunii między instytutami zakonnymi.
Konferencja widzi szansę dla zakonów w podejmowaniu wspólnych inicjatyw apostolskich, edukacyjnych i charytatywnych oraz w promowaniu wiedzy na temat życia konsekrowanego w społeczeństwie przez rozwój mediów instytutów zakonnych i działalność krajowego ośrodka informacyjnego.
Konferencja przywiązuje także wielką wagę do budowania ścisłej więzi instytutów zakonnych z Konferencją Episkopatu Polski oraz biskupami diecezjalnymi w celu lepszej pracy na rzecz Kościoła Katolickiego.
"Troska o integralny rozwój osób konsekrowanych, w szczególności przygotowanie specjalistów służących wspólnym dziełom Konferencji; stała współpraca z innymi konferencjami zakonnymi wyższych przełożonych w Rzeczypospolitej Polskiej; stała współpraca z konferencjami zakonnymi z innych krajów oraz uczestnictwo w pracach Unii Europejskich Konferencji Wyższych Przełożonych" - to zdaniem przełożonych nie mniej ważne cele do realizacji przez Konferencję.
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.