Rozporządzenia regulującego zasady refundacji zabiegu profilaktycznej mastektomii powinno wejść w życie jeszcze w tym roku - poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Zbigniew Król.
Wiceminister odpowiadał w Sejmie na pytania posłów. Ewa Kołodziej, Marek Hok i Mirosława Nykiel pytali m.in. o termin wprowadzenia w życie rozporządzenia regulującego zasady refundacji zabiegu profilaktycznej mastektomii u kobiet z grupy bardzo wysokiego i wysokiego ryzyka zachorowania na nowotwór piersi, jako świadczenia gwarantowanego.
"Rozporządzenie chcemy wysłać do RCL-u (Rządowego Centrum Legislacji - PAP) w przyszłym tygodniu, rozporządzenie dotyczące profilaktycznej mastektomii, z terminem wejścia w dzień podpisania. To jeszcze będzie w tym roku" - powiedział wiceminister. "NFZ jest przygotowany do tego, żeby szybko przygotować zarządzenie prezesa" - zapewnił.
Szacuje się, że około 100 tys. Polek jest nosicielkami genu BRCA1 (lub rzadziej BRCA2), który zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi i raka jajnika. Znalezienie takiej mutacji nie oznacza, że dana kobieta na pewno zachoruje na nowotwór - ryzyko dla każdej pacjentki jest oceniane indywidualnie.
Mastektomia jest zabiegiem polegającym na usunięciu całej piersi. Najsłynniejszą na świecie pacjentką, która poddała się profilaktycznie mastektomii, jest aktorka Angelina Jolie.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Wkraczanie szkoły w sferę seksualności powinno się odbywać w porozumieniu z rodzicami.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.