Kard. Nzapalainga domaga się międzynarodowego śledztwa

Kard. Dieudonné Nzapalainga domaga się międzynarodowego śledztwa w sprawie masakry w Alindao i wzywa dowództwo kontyngentu oenzetowskich sił pokojowych stacjonujących w RŚA do wzięcia odpowiedzialności za to, co się dzieje w tym kraju.

Dwaj kapłani, którzy zginęli ostatnio w Republice Środkowoafrykańskiej nie są przypadkowymi ofiarami masakry w Alindao. Zostali zamordowani z zimną krwią. Wskazuje na to miejscowy ordynariusz. 

„To był prawdziwa apokalipsa. Ostateczny bilans masakry jest dwa razy większy niż początkowo myślano. Zginęło 86 osób (niektórzy w wyniku odniesionych ran), w tym dwóch kapłanów” – mówi bp Cyr-Nestor Yapaupa, który pozostał na miejscu tragedii, niosąc pomoc ofiarom. Wskazuje on, że atak trwał kilka godzin. „Żołnierze z kontyngentu ONZ wycofali się i przyglądali masakrze. Nie wiem, czy to była bezsilność, czy współudział” – podkreśla hierarcha. Wskazuje, że świadkowie opowiadają, iż ks. Celestine'a Ngoumbango napastnicy dopadli w jego pokoju, gdzie się schronił wraz ze starszym uchodźcą. „Rozpoznali go po sutannie i zastrzelili z zimną krwią. Jego ciało następnie podpalili, tak że zwłoki trudno było zidentyfikować” – mówi miejscowy ordynariusz.

Drugiego z księży Blaise'a Madę oprawcy dopadli po kilku godzinach poszukiwań. Zabili go strzałem w głowę wraz z szefem miejscowych skautów. „Zwłoki doszczętnie ograbiono, zabrali mu nawet buty” – mówi bp Yapaupa wskazując na ogromne bestialstwo rebeliantów, którzy zaatakowali niewinnych ludzi w obozie dla uchodźców. Podkreśla, że działali oni z premedytacją i masakra była doskonale zaplanowana.

Kard. Dieudonné Nzapalainga domaga się międzynarodowego śledztwa w sprawie ataku. Jednocześnie wzywa dowództwo kontyngentu oenzetowskich sił pokojowych stacjonujących w Republice Środkowoafrykańskiej do wzięcia odpowiedzialności za to, co się dzieje w tym kraju. Arcybiskup stołecznego Bangi przypomina, że błękitne hełmy kolejny już raz nie stanęły w obronie niewinnej ludności. „Przybyliście w imieniu wspólnoty międzynarodowej, by nieść nam pomoc i wsparcie i by chronić Środkowoafrykańczyków, jednak zamiast to robić zostawiacie ludzi na pastwę losu” – podkreśla kardynał w mocnym apelu. „Cywile zamordowani w Alindao i w innych miejscach. Jak można wytłumaczyć to, co widzieliśmy - spalone ciała i puszczone z dymem domy?” – pyta kard. Nzapalainga apelując o otwarcie międzynarodowego śledztwa, by poznać prawdę o tej masakrze i ukarać winnych.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7
  25°C Wtorek
  wieczór
  23°C Środa
  noc
  20°C Środa
  rano
  18°C Środa
  dzień
  wiecej »