Prof. Stanisław Sołtysiński - jeden z najwybitniejszych polskich prawników - otrzymał w czwartek tytuł doktora honoris causa Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Jak poinformował przedstawiciel SGH Tomasz Rusek, Senat uczelni uchwalił nadanie honorowego doktoratu prof. Sołtysińskiemu 24 marca, na podstawie trzech recenzji, które sporządzili: prof. Jan Głuchowski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, prof. Andrzej Kidyba z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz prof. Andrzej Całus z SGH.
"Profesor Sołtysiński otrzymuje tytuł honorowego doktora jako jeden z najwybitniejszych polskich prawników przełomu XX i XXI w., współtwórca kodeksu spółek handlowych - prawnego fundamentu gospodarki rynkowej w Polsce" - wyjaśnił Rusek.
Dodał, że twórczość naukowa profesora wywarła trwały wpływ nie tylko na ustawodawstwo gospodarcze Polski i Unii Europejskiej i na orzecznictwo sądów polskich, amerykańskich i niemieckich, ale przyczyniła się także do wzmocnienia nowoczesnego wizerunku nauki polskiej na arenie międzynarodowej.
Prof. Sołtysiński ukończył studia prawnicze i zdobył kolejne stopnie naukowe na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1966-1967 studiował podyplomowo w London School of Economics oraz na Columbia University w Nowym Jorku. Tam też otrzymał dyplom Master of Laws (LL.M). Tytuł profesora zwyczajnego uzyskał w 1988 r.
Pełnił funkcję dziekana Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pracował na University of Pennsylvania Law School oraz w College of Europe w Brugii.
Na początku lat 90. reprezentował polski rząd w rozmowach prowadzących do stowarzyszenia Polski ze Wspólnotą Europejską. Był także członkiem Komisji Ekspertów doradzającej rządowi w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Doradzał również w sprawach reformy ustawodawstwa prowadzącej do rozwoju handlu międzynarodowego i zagranicznych inwestycji.
Prof. Sołtysiński ma w dorobku kilkanaście książek i ponad 200 publikacji na temat prawa handlowego, własności intelektualnej, prawa antymonopolowego i prawa cywilnego.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.