„Wizyta była prawdziwym sukcesem. Kraj czuje się dumny” – takie komentarze możemy znaleźć w dzisiejszej prasie portugalskiej.
Po wizycie Benedykta XVI media podkreślają, że Papież „stał się Portugalczykiem dla Portugalczyków”, zdobył ich serca, a oni zgotowali mu wspaniałe przyjęcie, które przekroczyło oczekiwania organizatorów. Benedykt XVI mówił w języku zrozumiałym – po portugalsku, był bliski i uśmiechnięty, a nawet wykraczał poza oficjalny protokół. To wszystko sprawiło, że Papież stał się bardziej „bliski” katolikom i bardziej „ludzki”, niż zazwyczaj przedstawiają go media.
„Ton prozelityzmu” w papieskiej homilii w Porto, ale z drugiej strony kolejna „deklaracja otwartości na dialog międzyreligijny” – czytamy w Jornal de Noticias. Miasto wypełniło się na pożegnanie Benedykta XVI w „duchu misyjnym” lub „prozelityzmu” – dodaje dziennik. Przed rozentuzjazmowanym tłumem – ok. 150 tys. osób – Papież zaapelował nie tylko o przyjęcie religii czy budzenie powołań, ale o nawrócenie i większy wysiłek misyjny Kościoła w świecie współczesnym. Dziennik podkreśla też wezwanie Papieża, już podczas pożegnania na lotnisku, do zgody, aby stawić czoła nadchodzącym trudnościom związanym z kryzysem ekonomicznym i społecznym.
Podobne stwierdzenia znajdujemy w Público. „Fatima towarzyszyła papieżowi aż do Rzymu” – pisze dzisiejszy Diario de Noticias. Stewardessa o takim imieniu celowo została wybrana, aby towarzyszyć Benedyktowi, który pod koniec lotu przyjął ją osobiście. Spotkał się też z portugalskimi dziennikarzami, którzy byli na pokładzie samolotu. „Wyraźnie zadowolony, Benedykt XVI okazał radość z przebiegu wizyty oraz z pobytu w sanktuarium w Fatimie”. Dziennik poświęca też obszerny artykuł „fenomenowi Fatimy” oraz „lekcjom”, jakich udzielił Papież Kościołowi i Portugalii, szczególnie politykom. „Największą z nich jest lekcja nadziei”.
„Aleja dos Aliados była zbyt mała, aby pomieścić ponad 200 tys. osób” – czytamy w Correiro do Manhá. Dziennik podkreśla, że Papież nieustannie kierował ważne przesłania do Kościoła, m.in. o konieczności bycia świadkami zmartwychwstania Jezusa, znaczeniu ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego. Gazeta umieszcza też szereg wypowiedzi na temat Benedykta XVI.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.