Intensywne opady deszczu spowodowały lokalne podtopienia piwnic, garaży i dróg na terenie trzech województw - małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego. Małopolskie i Śląskie są obecnie najbardziej zagrożone powodzią - informuje MSWiA.
"Dalsza sytuacja hydrologiczna w kraju zależeć będzie od warunków pogodowych. Intensywne opady mają trwać do wtorku" - poinformowała rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak. Jak dodała, według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej stany alarmowe przekroczone zostały na 65 wodowskazach w dorzeczu Wisły i na 27 stacjach na Odrze. Stany ostrzegawcze zostały przekroczone w 50 miejscach w dorzeczu Wisły oraz w 34 na Odrze.
Według resortu, największe zagrożenie powodzią występuje obecnie w dwóch województwach - małopolskim oraz śląskim. W pierwszym już ewakuowano ponad 280 osób, z powiatów: nowosądeckiego, bocheńskiego, brzeskiego i oświęcimskiego. W powiecie brzeskim kolejne 1500 osób jest przygotowywanych do ewakuacji.
"W województwie śląskim ewakuowano 70 osób, a w województwie podkarpackim 54 osoby" - poinformowała Woźniak. "Według IMiGW poziom wody może się dalej podnosić w efekcie opadów deszczu oraz spływania wody z wyżej położonych terenów" - dodała.
Z danych zgromadzonych przez MSWiA wynika, że alarmy powodziowe ogłoszone zostały m.in. w gminie Głogówek (woj. opolskie) a także w woj. małopolskim: w powiecie krakowskim (gmina Liszki, Skawina), bocheński (gmina Rzezawa i Łapanów), suskim, tarnowskim, myślenickim, brzeskim (gmina Gnojniki, Borzęcin), gorlickim (gmina Bobowa, Łużna i Ropa), oświęcimskim, nowosądeckim (gmina Grzybów, Łabowa i Grygów), wadowickim (gmina Andrychów) i dąbrowskim oraz w Dąbrowie Tarnowskiej, Bochni, Krakowie i Nowym Sączu.
W woj. śląskim alarm powodziowy ogłoszono w powiecie cieszyńskim (gmina Zebrzydowice), raciborskim, bieruńsko-lędzińskim i w mieście Tychy, a w woj. podkarpackim w powiecie ropczycko-sędziszowskim, jasielskim (miasto Jasło, Kołaczyce oraz w gminach Skołyszyn, Jasło, Brzyska), powiecie strzyżowskim (gmina Czudec, Frysztak, Niebylec, Strzyżów, Wiśniowa) i rzeszowskim (gmina Lubenia).
W sumie od niedzieli strażacy interweniowali ponad 3500 razy pomagając mieszkańcom wypompowywać wodę z zalanych piwnic, garaży, udrażniając rowy melioracyjne oraz zabezpieczając worki z piaskiem przed napływem wody do budynków. Najwięcej interwencji było w województwie: małopolskim - 1758, śląskim - 890, podkarpackim - 490, mazowieckim - 210, świętokrzyskim - 128 i opolskim - 70.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.