Rok, który się rozpoczyna będzie o tyle dobry, o ile każdy przyjmie dobroć Boga, jaką Jezus przyszedł wnieść w nasz świat – podkreślił Papież w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański.
Odnosząc się do dzisiejszej uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Franciszek zaznaczył, że Maryja ukazuje nam Jezusa, Zbawiciela świata i nam błogosławi. To Boże błogosławieństwo nadaje treść wszystkim życzeniom, jakie sobie w tych dniach składamy.
Szczególne błogosławieństwo, które dziś było czytane podczas liturgii, przedstawia Księga Liczb. Jest ono prośbą skierowaną do Pana, aby nam błogosławił, strzegł, rozpromienił swoje oblicze nad nami i obdarzył nas swoją łaską oraz pokojem.
“ Wiemy, że według Pisma św. oblicze Boga jest dla człowieka niedostępne: nikt nie może zobaczyć Go i pozostać przy życiu. To wyraża transcendencję Boga, nieskończoną wspaniałość Jego chwały – zaznaczył Papież. - Ale chwała Boga jest pełnią Miłości, a zatem, chociaż pozostaje niedostępna, jak słońce, na które nie można patrzeć, opromienia swoją łaską każde stworzenie. Najbardziej odzwierciedla się w mężczyznach i kobietach. ”
Franciszek wskazał, że sam Jezus, Zbawiciel świata, jest błogosławieństwem dla każdej osoby i dla całej ludzkości. On bowiem jest źródłem łaski, miłosierdzia i pokoju.
“ Dlatego święty Papież Paweł VI chciał, aby 1 stycznia był Światowym Dniem Pokoju. A dzisiaj obchodzimy go po raz pięćdziesiąty drugi. Jego temat brzmi: «Dobra polityka służy pokojowi». Nie myślmy, że polityka jest zarezerwowana tylko dla rządzących: wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za życie «miasta», za dobro wspólne – podkreślił Ojciec Święty. Polityka jest dobra w zależności od tego, na ile każdy wypełnia swoją misję w służbie pokoju. Niech pomaga nam w tym codziennym trudzie Święta Boża Rodzicielka. ”
W tle konflikty zbrojne oraz kwestie symboli religijnych i hidżabów.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.