Młodym robi się pranie mózgu i wychowuje do nienawiści

Pakistan potrzebuje konkretnych przemian.

500 pakistańskich imamów wydało deklarację w obronie mniejszości religijnych. Chrześcijański obrońca praw człowieka przypomina, że podobne deklaracje pojawiały się już wcześniej. Niczego one nie zmienią, dopóki Pakistan nie zdecyduje się na faktyczne równouprawnienie mniejszości religijnych i wykorzenienie islamizmu ze szkolnictwa.

Jeśli Pakistan ma się rozwijać tak jak inne kraje, musi się zdobyć na ważne, choć trudne decyzje. Przede wszystkim trzeba zmienić szkoły, w których dziś robi się młodym pranie mózgu i wychowuje się ich do nienawiści – uważa Paul Bhatti, chrześcijański lekarz i obrońca praw człowieka w Pakistanie, brat Shahbaza Bhattiego, zamordowanego przez islamistów w 2011 r. pakistańskiego ministra ds. mniejszości.

Paul Bhatti odniósł się do głośnej deklaracji 500 imamów przeciwko islamskiemu radykalizmowi. Padają w niej ważne i obiecujące słowa. Muzułmańscy duchowni wzywają na przykład władze do zagwarantowania wolności wyznania mniejszościom religijnym. Potępiają terroryzm i skazywanie na śmierć niewiernych. Domagają się pełnej wolności dla Asii Bibi. Przyznają, że Pakistan jest krajem wielokulturowym i wieloreligijnym.

Chrześcijański obrońca praw człowieka przyjmuje jednak tę deklarację z umiarkowanym optymizmem. W rozmowie z Radiem Watykańskim Paul Bhattii podkreśla, że trzeba poczekać na konkretne kroki.

"Powiedziałbym, że ten dokument budzi pewne nadzieje, ale w Pakistanie nie nastąpi żaden przełom, dopóki nie zmienią się pewne zasadnicze sprawy. W lutym 2013 r. śledziłem obrady kongresu, w którym uczestniczyli wszyscy imamowie z Pakistanu oraz prezydent i premier. Padły wówczas te same mniej więcej słowa, co w tej deklaracji, ale nie miało to żadnych konsekwencji. Dopóki nie zmienią się szkoły religijne, w których przeprowadza się pranie mózgów, mówienie o równouprawnieniu nie ma żadnego sensu, bo szkoły i tak wychowują do nienawiści - powiedział Radiu Watykańskiemu Paul Bhatti. - Aby Pakistan mógł się zmienić, potrzeba konkretnych kroków. Pakistan jest republiką islamską, która nie przyznaje równych praw mniejszościom. Trzeba więc zmienić konstytucję, trzeba zmienić szkoły. 95 proc. społeczeństwa to muzułmanie. 3 czy nawet 5-procentowa mniejszość nie może stanowić zagrożenia dla tak przeważającej większości. Nie widzę więc powodów, dla których nie miano by przeprowadzić zmian".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  13°C Niedziela
  wieczór
  13°C Poniedziałek
  noc
  11°C Poniedziałek
  rano
  18°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »