Co trzeci Polak mieszka w budynku ogrzewanym węglem

Co trzeci Polak mieszka w budynku ogrzewanym węglem. W poprzednim sezonie grzewczym koszty zaopatrzenia w ten surowiec wzrosły ok. 6,5 proc.; w obecnym sezonie może to być ok. 11,5 proc. - prognozują użytkownicy węgla, ankietowani przez firmę Kantar TNS.

Raport z przeprowadzonego jesienią ubiegłego roku badania opublikowała w poniedziałek Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla, skupiająca ponad sto podmiotów dysponujących ponad 350 składami węgla w całej Polsce. W ocenie prezesa Izby Łukasza Horbacza, sytuacja osób ogrzewających swoje domy i mieszkania węglem w ciągu ostatniego roku pogorszyła się.

"Przeprowadzone w końcu 2018 roku przez Kantar TNS badania dotyczące wydatków ponoszonych przez gospodarstwa domowe na zakup węgla do celów ogrzewania pokazują, że położenie tej grupy obywateli jest coraz gorsze - rosnące ceny węgla utrudniają im spełnianie podstawowych potrzeb w zakresie ogrzewania" - powiedział PAP prezes.

Jak wskazano w opracowaniu, w minionym sezonie grzewczym (2017/2018) Polacy, wykorzystujący węgiel do ogrzewania swoich gospodarstw domowych, wydali na jego zakup średnio 2699 zł - ok. 6,5 proc. (165 zł) więcej niż w sezonie grzewczym 2016/2017. Wydatki te stanowiły przeciętnie ponad 11 proc. dochodów ich gospodarstw domowych. Co trzecie gospodarstwo domowe wydało na zakup węgla co najmniej 10 proc. swoich dochodów.

"Według definicji Unii Europejskiej, te gospodarstwa znajdują się w sytuacji ubóstwa energetycznego - widoczna jest tu tendencja wzrostowa w porównaniu do 2017 roku. Trzeba też zauważyć, że 10 proc. najuboższych gospodarstw domowych ogrzewających się węglem wydaje na jego zakup węgla aż 20 proc. domowego budżetu" - wskazał Horbacz, oceniając, iż ok. 20-procentowy udział węgla w domowym budżecie dotyczy ok. 480 tys. polskich gospodarstw domowych.

Dwie trzecie kupujących węgiel na potrzeby gospodarstwa domowego spodziewa się wzrostu wydatków na zakup węgla w obecnym sezonie grzewczym - prognozowany średni wzrost kosztów zaopatrzenia w to paliwo sięga ponad 11,5 proc. Oznaczałoby to wydatki większe o ok. 311 zł. Tym samym średnia kwota wydawana na zakup węgla wzrosłaby powyżej 3 tys. zł. Prognozy te będzie można zweryfikować po zakończeniu sezonu grzewczego.

Z badania wynika także, że - mimo ponoszonych wydatków na zakup opału - 19 proc. gospodarstw ogrzewanych węglem doświadcza dyskomfortu cieplnego w okresie grzewczym.

52 proc. ankietowanych użytkowników węgla wskazało, że jego zakup stanowi dla nich duże lub bardzo duże obciążenie finansowe. "Tym samym każdy wzrost wydatków na realizację potrzeb energetycznych może pogłębiać już i tak dość trudną sytuację tych podmiotów. Niestety, zarówno eliminacja z rynku najtańszych paliw - na skutek wejścia przepisów o monitorowaniu jakości paliw - jak i kotłów niespełniających wymaganych norm emisyjności, pogarsza możliwości zaspokojenia potrzeb energetycznych przez coraz większe grono podmiotów" - ocenił prezes Izby.

Respondenci oceniają, że rządowe i samorządowe działania mające przeciwdziałać smogowi, spowodują dalszy realny wzrost kosztów węgla. Jednocześnie - jak wynika z innego badania przeprowadzonego wcześniej przez CBOS - ponad 43 proc. badanych nie zgodziłaby się na podwyżki opłat związanych z ogrzewaniem, po to, by tym samym przyczynić się do ograniczenia zanieczyszczenia powietrza. W ocenie Izby, Polacy sceptycznie podchodzą do ponoszenia zwiększonych kosztów ogrzewania gospodarstw domowych dla poprawy jakości środowiska naturalnego.

"Martwi nas brak systemowych rozwiązań i skutecznych mechanizmów, mogących pomóc licznej grupie Polaków z uporaniem się z rosnącymi kosztami ogrzewania oraz uchronieniem ich od zjawiska ubóstwa energetycznego i jego negatywnych skutków. Bez nich w nadchodzących latach sytuacja życiowa coraz większej części społeczeństwa będzie się pogarszała" - prognozuje Łukasz Horbacz.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • taki sobie
  28.01.2019 11:49
  Proponuję poczytać w jaki sposób tanio i czysto spalać węgiel, i to bez zmiany kotłów.
  http://czysteogrzewanie.pl/
 • CSOG
  28.01.2019 12:28
  Co trzeci.
  Polak mieszka w budynku ogrzewanym węglem. co trzeci. Mieszkamy w domu we trójkę. Kiedy zaczynam w domu odliczanie do trzech, z logicznego myślenia wychodzi mi , że w moim domu powinien być gdzieś piec na węgiel. I gdzieś musi być albo haczyk albo błąd, bo pieca nijak nie mogę znaleźć. Skąd to nagłe zainteresowanie węglem gosc'ia? Ach, to przedruk z PAP-u. A skąd ta papka PAP-u? Może z pewnych ustaleń i postanowień naszych braci z za zachodniej granicy? I znów zwątpienie. I znów przestaję wierzyć, że Polacy nie gęsi ... I swój węgiel mają.
 • Gość_2
  28.01.2019 15:22
  Tak, węgiel drożeje dla nas mieszkańców tego kraju, bo na kimś te kopalnie muszą zarobić, a na eksport idzie po dużo niższych cenach, choć to nie jest orzech, tylko miały i ew. ekogroszek. A z tą ekologią to jakaś obsesja. Oczywiście ludzie pójdą zawsze po linii najmniejszego oporu i nie rozliczają się z tych spraw w sumieniu, mimo, że Arcybiskup niedawno na ten temat mówił. A można to palenie w piecach zasypowych rozwiązać bez szkody dla środowiska, tylko trzeba być trochę odpowiedzialnym. Trzy i ół roku temu (tuz przed wejściem ustawy) kupiłem nowy, dobry! piec zasypowy z dolnym spalaniem, bodaj 3 kl. - niestety bez certyfikatu. Taki piec potrzebuje taki węgiel jak do produkcji ekogroszków (czyli Piast, Ziemowit, Bobrek), tylko że orzech, no i musi mieć temp. spalania ok. 55st. tak jak ekogrozski - wtedy nie szkodzi. Ale ostatnie zimy zimy są łagodne, więc metodą prób doszedłem do tego, że przy niższych temp. spalania palę suchym drewnem dębowym lub bukowym (2 lata suszenia), albo - gdy na dworze jest +5-+10 suchym brykietem bukowym. Efekt grzewczy jest idealny, nikomu nie szkodzę, a ceny ww. paliw mając na uwadze, że najwięcej jednak idzie węgla - są dosyć zbliżone. Tylko co z tego, jak za 3 zimy i tak będę musiał ten prawie nowy piec wymienić, bo taką Uchwłę wydał Urząd wojewódzki, Jeszcze trochę bezmyślnie zapisano, że wymiana pieców do 31.12.2023 czyli w połowie sezonu grzewczego.
 • Anonim (konto usunięte)
  28.01.2019 18:46
  Co do zanieczyszczeń, to są takie rzeczy jak filtry. Jakoś nic o tym nie słychać.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  22°C Czwartek
  wieczór
  19°C Piątek
  noc
  15°C Piątek
  rano
  17°C Piątek
  dzień
  wiecej »