Szusowali w sutannach, czasem na jednej narcie

Mistrzostwa Polski Księży i Kleryków w Narciarstwie Alpejskim odbyły się w Wiśle-Łabajowie. Jak co roku w kategorii open mogli wystartować w spokrewnionych parach wszyscy chętni narciarze.

Wszystkich uczestników powitał ks. Damian Copek, duszpasterz akademicki z Katowic, który wraz z ks. Szymonem Kosem czuwał nad organizacją mistrzostw. - Jak zawsze otworzy naszą rywalizację próbny zjazd w sutannach i habitach, które zawsze nasi zawodnicy mają ze sobą - zapowiadał ks. Copek, zachęcając do zapisów rodzinne pary.

Zawody zaczęli od wspólnej modlitwy, a błogosławieństwa na bezpieczne zjazdy udzielił im proboszcz miejsca, ks. dr Sławomir Zawada z Wisły-Głębiec.

- Przyjechaliśmy z Bierunia Starego wraz z ministrantami i szafarzami, żeby przede wszystkim wspólnie przeżyć chwile dobrej zabawy, zintegrować się, a także rywalizować. Oczywiście, jak wszystko, co robimy, także sport ma nas prowadzić do świętości, a naszym wzorem jest patron tych zawodów: św. Jan Paweł II - mówi ks. Łukasz Skiba, z bieruńskiej parafii św. Bartłomieja Apostoła. Rywalizację poprzedził tradycyjny zjazd w sutannach   Alina Świeży-Sobel /Foto Gość Rywalizację poprzedził tradycyjny zjazd w sutannach

Na trasie, z powodu chwilowego ocieplenia, warunki były dość trudne, śnieg mokry, więc nie brakowało w tym roku niespodziewanych zdarzeń i niektórzy uczestnicy mistrzostw dojeżdżali na linię mety na jednej narcie. - Ale wszyscy cało i bezpiecznie dotarli do niej - z radością podsumowywali kibice, którzy przyjechali ze swoimi duszpasterzami. Ks. prał. Józefowi Walusiakowi z Janowic kibicowała cała gromada podopiecznych rodzinnego domu dziecka - pod opieką Jana Wawrzeczki. - To są wszystko moi ministranci - mówił z dumą ks. Walusiak.

Z wielką radością na starcie powitano od lat niezmiennie najstarszego uczestnika zawodów: ks. prał. Władysława Nowobilskiego, obecnie już emerytowanego proboszcza z Ciśca. - Warunki może faktycznie nie są dziś najlepsze, ale bywało już trudniej. Powinno być dobrze - mówił z optymizmem po próbnym zjeździe w sutannach. I rzeczywiście poszło dobrze, a ostatecznie stanął na podium na drugim miejscu, wyprzedzając ks. Walusiaka, który był trzeci w tej kategorii wiekowej. Pierwsze miejsce zajął ks. Krzysztof Sontag, proboszcz z Lędzin i to w jego ręce trafił w tej grupie puchar mistrza Polski. Wielką radość przeżyła liczna grupa kibiców, która tradycyjnie przybyła z Lędzin.

W pozostałych kategoriach zwycięzcami i zdobywcami pucharów zostali: o. Dobrosław Mężyk OFM, ks. Damian Copek, ks. Łukasz Skiba, ks. Dawid Gawenda i kleryk Marcin Głąbek. - O. Dobrosław został też zdobywcą najlepszego czasu i tym samym najlepszym zawodnikiem tych Mistrzostw Polski - mówił ks. Skiba, wręczając puchar.

Na podium stanęli też m.in. ks. Tomasz Surmacz z diecezji przemyskiej, o. Cyrus Kucharski OFM z Austrii, o. Daniel Waszek OFM z Włoch, ks. Paweł Centnar i ks. Henryk Urbaś SDB.

W kategorii szafarzy i katechetów trzeci był Antoni Berger, drugi - Andrzej Staniek, a zwyciężył Dariusz Kępiński.

Wśród spokrewnionych par w kategorii open trzecie miejsce zajęli: Leon Kępiński i Jerzy Kostecki, drugie - Filip Giba i Tomasz Gaura, na pierwszym znaleźli się, już po raz trzeci z rzędu (!) ks. Damian Copek i jego siostrzeniec ks. Łukasz Skiba.

- Jesteśmy dumni, że taki dobry wynik osiągnęła nasza reprezentacja prowincji franciszkanów śląskich z Panewnik, a zarazem taka trochę międzynarodowa. O. Daniel Waszek pracuje w Via Reggio we Włoszech jako kapelan szpitala, o. Cyrus Waszek dotarł z Bezau w Austrii, a ja - z niedalekich Górek Wielkich. Wystartowaliśmy w trójkę i wszyscy stanęliśmy na podium - mówi o. Dobrosław.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 1 2 3 4 5 6
  27°C Niedziela
  wieczór
  22°C Poniedziałek
  noc
  19°C Poniedziałek
  rano
  24°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »