Gorąco w Hiszpanii

Rośnie temperatura w Madrycie i Barcelonie. I nie chodzi tu wcale o nadchodzącą wiosnę.

45 tysięcy osób wyszło w niedzielę na ulice Madrytu, aby zaprotestować przeciwko polityce socjalistycznego rządu. Chodzi o zbyt kompromisowy, zdaniem protestujących, stosunek gabinetu Pedro Sancheza do separatystycznych zapędów rządu Katalonii. Na wiecu powiewały hiszpańskie flagi i można było usłyszeć hasła w obronie integralności terytorialnej Hiszpanii.

Obecny premier Hiszpanii, Pedro Sanchez, stoi na czele gabinetu mniejszościowego. Nie doszedł on do władzy w wyniku wyborów, ale wyniku przewrotu parlamentarnego. Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza przejęła rządy po obaleniu prawicowego rządu Mariano Rajoya z pomocoą skrajnie lewicowej partii Podemos i właśnie katalońskich separatystów.

Pedro Sanchez jest od momentu przejęcia władzy w pewnym sensie zakładnikiem separatystów z Katalonii. Bez ich głosów może nie być w stanie przyjąć budżetu. A to oznaczałoby przedterminowe wybory, w wyniku których utrata władzy przez Socjalistów byłaby niemal pewna. Dlatego Pedro Sanchez prowadził dużo bardziej umiarkowaną, niż jego poprzednik politykę w stosunku do mocno separatystycznego rządu w Barcelonie.

W ostatnim czasie coś jednak zaczęło się zmieniać. Pod koniec ubiegłego tygodnia rząd w Madrycie zerwał negocjacje z regionalnym rządem w Barcelonie. Pretekstem miała być próba wymuszenia referendum niepodległościowego. Ale powód zmiany polityki może być nieco inny. Chodzi tu o rosnącą popularność prawicowej partii Vox.

Vox zaskoczyła wszystkich świetnym wynikiem w wyborach regionalnych w Andaluzji. Dzięki niemu, centroprawicowa koalicja przejęła władzę w tym rządzonym przez lata przez lewicę regionie. Partia Vox pnie się w górę również w sondażach ogólnokrajowych. Dlatego przerażeni tym faktem lewicowi politycy chcą odebrać jej część paliwa politycznego, jakim jest sprzeciw wobec ruchów separatystycznych.

Strach przed partią Vox widać również w polityce migracyjnej rządu. Po przejęciu władzy w Hiszpanii Socjaliści ogłosili, że będą prowadzić bardziej „liberalną” politykę wobec nielegalnej imigracji. W ten sposób Hiszpania stała się główną bramą migracji do Europy. Teraz rząd wycofuje się z wcześniejszej polityki. Zapowiedziano m.in. utrudnianie działalności wspierającej nielegalną imigrację na Morzy Śródziemnym.

Nowe wybory w Hiszpanii muszą się odbyć nie później niż w połowie przyszłego roku. Wiele wskazuje na to, że lewica straci władzę w kolejnym, dużym kraju Europy. Co więcej, będzie ona też kolejnym krajem z dużą partią antyimigrancką w parlamencie. Jeśli zmieni się rząd w Madrycie, może zostać skonstruowany ogólnoeuropejski konsensus w kwestii ochrony granic UE. Jednocześnie, może dojść też do eskalacji sporu z separatystami katalońskimi. I temperatura polityczna w Madrycie i Barcelonie wzrośnie jeszcze bardziej.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 1 2 3 4 5 6
  24°C Wtorek
  noc
  21°C Wtorek
  rano
  28°C Wtorek
  dzień
  29°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »