Co daje człowiekowi asceza?

Ucieczka w ascezę jest coraz popularniejsza, choć często nieświadoma. Jak wprowadzić w swoje życie praktyki ascetyczne, by otwarły nas na Boga i człowieka?

W XXI wieku człowiek cywilizacji zachodniej otrzymuje w ciągu jednego dnia tyle informacji, ile w średniowieczu otrzymałby przez całe życie. Natłok spraw, z którymi musimy sobie radzić we współczesnym świecie sprawia, że bardzo często w naszej codzienności pojawia się chaos. W tak przepełnionej mnóstwem spraw codzienności, którą dodatkowo bardzo często cechuje konsumpcjonizm, dla odzyskania właściwego spojrzenia na rzeczywistość, która nas otacza i zapanowania nad chaosem współczesności konieczne jest nabranie dystansu. Dystansu, w którego nabraniu bardzo pomocne są praktyki ascetyczne.

Ziarna Prawdy Czas Pustyni - rekolekcje integralne

Czym jest chrześcijańska asceza? 

Asceza jest jednym z najbardziej niezrozumiałych i negatywnie odbieranych pojęć. Kojarzy się z niezrozumiałymi, bezsensownymi umartwieniami jak samobiczowanie, chodzenie w ciasnych butach itp. W rzeczywiści to karykatura ascezy chrześcijańskiej – niezrozumienie jej istoty. To ważne i niezbędne dla pełnego rozwoju człowieka narzędzie, staje się coraz bardziej popularne, kryje się  jednak pod innymi pojęciami: zdrowy styl życia, dieta i oczyszczenie organizmu, minimalizm, wolność od zakupów i wiele innych. Wspólnym mianownikiem tych wszystkich określeń jest uproszczenie i uporządkowanie życia, wyjście ze swojej strefy komfortu, przekroczenie siebie i swych ograniczeń, uzyskanie wolności wewnętrznej. Takie stawianie sprawy to tylko połowa drogi. Właściwym celem ascezy chrześcijańskiej jest zerwanie przywiązania do spraw doczesnych po to, by dostrzec obecność Boga w swoim życiu i nawiązać z Nim relację. 

Asceza i związanie z nią wyrzeczenie jest inną lecz także ważną i potrzebną twarzą miłości. Podejmowanie zmagania ze sobą dotyczą przestrzeni myśli, pamięci i wyobraźni. Klasyczną i podstawową praktyką ascetyczną, jakby kwintesencją wszystkich praktyk, jest szeroko rozumiany post. Jest on głęboko wpisany w naturę człowieka zarówno w jego fizjologię jak i psychikę.

Jak znaleźć w swoim miejscu przestrzeń do praktyk ascetycznych? Jak nauczyć się przeżywania ascezy w taki sposób, by otwierała nas na spotkanie z Bogiem i drugim człowiekiem? W znalezieniu odpowiedzi na te pytania mogą pomóc rekolekcje wielkopostne "Asceza i wolność. Spotkanie z Bogiem i człowiekiem". To trzydniowa sesja, którą w Lubogoszczu w Beskidzie Wyspowym poprowadzą o. Józef Augustyn SJ i Piotr Słabek. Rekolekcje odbędą się od 15 do 17 marca, w piątek i niedzielę uczestników będzie obowiązywał post Daniela, w sobotę post o samej wodzie. 

Osoby zainteresowane taką formą rekolekcji mogą skontaktować się z organizatorami drogą mailową, pod adresem sesjefundacja@op.pl

 

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
28°C Wtorek
noc
22°C Wtorek
rano
28°C Wtorek
dzień
29°C Wtorek
wieczór
wiecej »